Hoşgeldiniz  

Padişah IV Mehmet Dönemi!!!

admin | 25 Şubat 2016 | Genel, Tarih

Aslında Padişah IV. Mehmet’ten önce I. İbrahim tahta çıkmıştır. 1623 ile 1640 yılları arasında hükümdarlık yapmıştır. Girit adasını kuşatmıştır. Dönemin sadrazamı Kemankaş Kara Mustafa Paşa’dır ve Padişah I. İbrahim akli dengesi bozuk olduğu için tahttan indirilmiştir.

Padişah IV Mehmet: 1648 ve 1687 yılları arasında hükümdarlık yapmıştır. Sarayda kadınlar ve saray ağaları etkili oldu. I. İbrahim döneminde başlayan Girit kuşatması Köprülü Fazıl Ahmet Paşa taraından başarıyla 1645 ve 1669 yılları arasında sonuçlandı.

4-mehmet(1)

Dinyeper kazaklarından dolayı Osmanlı-Rus ilişkileri bozuldu. Merzifonlu Kara Mustafa tarafından Çehrin Kalesi 1678 yılında alındı. İki devlet arasında Bahçesaray Antlaşması imzalandı. Dinyeper Nehri iki devlet arasında sınır kabul edildi. Bu antlaşma Osmanlı tarihinde Rusya ile imzalanan ilk resmi antlaşmadır.

Lehistan’ın Ukrayna kazaklarına saldırması üzerine Osmanlı-Lehistan ilişkileri tekrar bozuldu. Osmanlı üstünlüğü ile süren mücadele Bucaş Antlaşmasının 1672 yılında imzalanması ile sona erdi. Bu antlaşma ile Podolya ve Ukrayna Osmanlı Devletinde kalacak, Lehistan işgal ettiği topraklardan çekilecek ve Lehistan yıllık 22 bin altın vergi ödeyecekti. Bu antlaşma Zoravna Antlaşması ile pekiştirildi.

sultan III ahmed fransiz sefirini kabul_tablo Jean-Baptiste_van_Mour(1)

Bucaş Antlaşmasının önemi; Osmanlı Devletinin topraklarına toprak kattığı, Batı’da son kez toprak kazandığı ve Batı’da en geniş sınırlara ulaştığı antlaşmadır.

Avusturya’nın Erdel Beyi Rakoçi İsyanı’nı desteklemesi ve Erdel iç işlerine karışması neticesinde Avusturya ile 1662-1664 yılları arasında savaş yapıldı. Sadrazam Köprülü Ahmet Paşa tarafından yapılan sefer neticesinde Uyvar ve Neograt kaleleri alındı ve Avusturya barış istedi. Yapılan Vasvar Antlaşması ile Uyvar ve Neograt kaleleri alındı ve Avusturya barış istedi. Yapılan Vasvar Antlaşması ile Uyvar ve Neograt kaleleri Osmanlı’da kalacak, Avusturya Erdel iç işlerine karışmayacak, Avusturya 10 bin düka savaş tazminatı ödeyecek, barış süreci 22 yıl olacaktı.

Vasvar Antlaşması; Osmanlı’nın Duraklama döneminde Avusturya’ya karşı toprak kazandığı son antlaşmadır. Ayrıca Osmanlı’nın Avusturya’ya askeri üstünlüğünü uyguladığı son antlaşmadır.

test_genc-osman-yeniceriler-jpg_679058993_1432743876

974 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım