Hoşgeldiniz  

Padişah III. Osman ve III. Mustafa Dönemi!!!

admin | 15 Mart 2016 | Genel, Tarih

Padişah III. Osman dönemi: 1754 ve 1757 yıllarında padişahlık yaptı. Müziği sevmediği için bütün müzisyenleri saraydan uzaklaştırdı. Bu dönemde önemli bir siyasi olay ya da farklı bir durum yaşanmadı.

Padişah III. Mustafa dönemi: 1757 ve 1774 yılları arasında padişahlı yaptı.  Koca Ragıp Paşa dönemin sadrazamıdır. Baron De Tot tarafından Sürat Topçu Ocağı kuruldu, deniz subayı yetiştirmek amacıyla Muhendishane-i Bahri Hümayun kuruldu. İlk defa iç borç alındı ve Fransızca eserler tercüme edildi.

3_osman

Osmanlı-Rus Savaşları: 1768 ve 1774 yıllarında gerçekleşti. 1763 yılında Rusya’nın Lehistan iç işlerine karışması, Lehlerin Osmanlı’ya sığınması, Rusya’nın Türk askerlerini kılıçtan geçirmesi bu savaşın çıkmasında etkili oldu.

Ruslar, İngilizlerin yardımıyla Baltık Denizinden Cebelitarık Boğazı’na oradan da İzmir Çeşme’ye gelerek Osmanlı donanmasını 1770 yılında yaktı. Cezayirli Hasan Paşa’nın gayretleriyle Ege’den çıkarıldı. Avusturya, Rusya’nın genişlemesinden çekindi ve Osmanlı ile görüştü. Prusya’nın araya girmesiyle 1774 yılında anlaşma imzalandı.

p26

1150 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım