Hoşgeldiniz  

Padişah II. (Sarı) Selim Dönemi (1566-1574)!!!

admin | 19 Şubat 2016 | Genel, Tarih

Sarı Selim yani II. Selim dönemi 1566 ile 1574 yılları arasında hüküm sürmüştür. 1568 yılında Kaptan-ı Derya Piyale Paşa tarafından Cenevizlilerden Sakız adası alındı.

Özdemiroğlu Osman Paşa taraından 1568 yılında Yemen’in fethi tamamlandı. “Sana” merkezli eyalet haline getirildi. Kurtoğlu Hızır Reis tarafından Hint Deniz Seferi düzenlendi ancak başarılı olunamadı.

images (1)

Venediklilerin Akdeniz’de Osmanlı gemilerine saldırması, Venediklilerin ödemesi gereken vergiyi ödememesi ve Mısır yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla Lala Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı donanması 1570 yılında Kıbrıs’ı almıştır.

Kıbrıs’ın alınmasıyla Doğu Akdeniz tamamen Osmanlı hakimiyetine geçti. Mısır yolunun güvenliği sağlandı ve Kıbrıs merkeze bağlı bir eyalet haline getirildi. Bu zafer İnebahtı Savaşı’na ortam hazırladı.

Panorama_1453_IV_by_IBYstyle

Kıbrıs’ın alınmasıyla Haçlı donanması İnebahtı Deniz Savaşı ile Osmanlı donanması büyük bir yenilgiye uğrattı. Osmanlı donanması yakıldı. Sadece Ulus Ali Paşa kurtulabildi. Osmanlı tarihinde en büyük yenilgiyi aldı. Kısa süre sonra yeni bir donanma yapılarak Akdeniz’e açılan Osmanlı Kıbrıs’ın Türklere ait olduğunu Venediklilere kabul ettirdi.  1574 yılında Tunus İspanyollardan alındı, beylerbeyliğine Ramazan Paşa atandı.

1033 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım