Hoşgeldiniz  

Padişah II. Mahmut Dönemi Yunan İsyanı!!!

admin | 06 Kasım 2016 | Genel, Tarih

mora_yunan_isyani2

Yunan isyanı 1820-1829 yılları arasında gerçekleşmiştir. İsyanın önemi;

Rusya, Fransa ve İngilizlerin, Rumları kışkırtmaları,

Milliyetçilik akımları ve Bizans’ı yeniden canlandırmak idealleri,

Avrupa’da Yunan hayranlığının yaygınlaşması,

1814 yılında kurulan Etnik-i Eterya örgütünün Rumları örgütlemesi,

Eflak’ta 1820 yılında başlayan bu ilk ayaklanma başarısızlıkla sonuçlandı. Ayaklanmayı organize eden Fener Rum Patrikhanesi, yürüten de Etnik-i Eterya derneğidir. Bu arada Balkan uluslarının isyan etmesini engelleyen Yanya Valisi Tepedelenli Ali Paşa’nın entrikalarla isyanı teşvik edilip idam edilmesi Rumların yeniden ayaklanmasına orta hazırladı. 1921 yılında Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’dan yardım istendi ve Mehmet Ali Paşa da Mora ve Giriş valiliklerinin kendisine verilmesi şartıyla bu isteği kabul etti. Bu isteği kabul edilen Mısır Valisi, oğlu İbrahim Paşa komutasındaki ordusunu ve donanmasını Mora’ya gönderdi. İsyan kısa sürede bastırıldı. Bu gelişme üzerine Avrupa devletleri olaya karışarak Rum İsyanı’nı Avrupa sorunu haline getirdiler. Başta İngiltere olmak üzere Avusturya dışındaki tüm Avrupa devletlerinin yunan devleti istekleri Osmanlı devleti tarafından reddedilince Osmanlı-Mısır donanması Navarin’de 1827 yılında yakıldı.

adsiz

Böylece 1815 yılında Viyana Kongresi kararlarına batılı ülkeler ters düşmüştür. Çünkü Viyana Kongresinde alınan kararda ulusal ayaklanmalar desteklenmeyecekti. Navarin olayı ile yetinmeyen Rusya, Osmanlı devleti ile fiilen savaşa başladı. Doğuda ve batıda savaş bütün şiddetiyle devam ederken Ruslar doğuda Erzurum’a girip batıda Edirne’ye kadar gelince Osmanlı yönetimi barış talebinde bulundu. Bunun sonucu olarak Edirne Antlaşması imzalandı. Edirne Antlaşmasıyla;

Eflak ve Boğdan’a imtiyazlar verildi,

Yunanistan’a bağımsızlık, Sırbistan’a özerklik verildi,

Rus ticaret gemilerine boğazdan geçme hakkı verildi,

Rusya’ya savaş tazminatı ödendi,

Yunanlılar, Sırplardan daha sonra ayaklanmalarına rağmen bağımsızlıklarını kazanan ilk devlet olmuşlardır. Bunun temel nedeni Avrupa’nın bu ayaklanmayı desteklemesi ve milliyetçilik hareketleri sonucunda ilk defa bir azınlık ulus Osmanlı Devleti’nden koptu. Ayrıca Mora’nın kaybedilmesi M. Ali Paşa tarafından başlatılan Mısır isyanı olayının ortaya çıkmasında etken oldu. Bu olaydan yararlanan Fransızlar 1830 yılında Cezayir’i işgal etti.

Osmanlı azınlık ayaklanmaları içinde Avrupa sorunu haline gelen ilk ayaklanma Yunan İsyanıdır. Osmanlı içinde ilk bağımsızlık kazanan gayrimüslim millet Yunanlılar olmuştur.

943 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım