Hoşgeldiniz  

Padişah I. Abdülhamit Dönemi!!!

admin | 28 Mart 2016 | Genel, Tarih

1774 ve 1787 yılları arasında hüküm sürdü. Başa gelen I. Abdülhamit ilk olarak yenilgilerle devam eden Rus savaşlarına son vermek için Küçük Kaynarca Anlaşması imzalandı.  Osmanlı Donanması; 1571 yılında İnebahtı’da Haçlılarca, 1770 yılında Çeşme’de Ruslarca, 1827 yılında Navarin’de Ruslarca, 1853 yılında Sinop’ta Ruslar tarafından yakıldı.

osmanli-devleti-carsi-pazar-alisveris-insanlar-manzara-tablo-eski-fotograf

Padişah I. Abdülhamit Dönemi: Dışarıdan getirilen danışmanların Müslüman olma ve Osmanlı kıyafeti giyme zorunluluğu kaldırıldı. Bu dönemde sadrazam Halil Hamit Paşa ve Cezayirli Hasan Paşa ıslahatlar yaptı. Ulufe alım satımı yasaklandı. İstihkam okulu açıldı. Yeniçeri Sayımı yapıldı. Tımar sistemi düzeltilmeye çalışıldı. Esham senetleri yani 18 yy padişahlarından III. Mustafa tarafından piyasaya ve maliyeye çeki-düzen vermek amacıyla düzenlenen senetler uygulamaya konuldu. Esham senetleri uygulanmaya başlandı. Osmanlı devletinde padişah değişikliklerinde Yeniçerilere verilen bahşiş yani Cülus bahşişi kaldırıldı.

tumblr_nggqb0Jq2N1tmm2yno1_1280

Gerileme Dönemi Islahatları: Osmanlı Avrupa’nın gerisinde kaldığından anlamış ve Avrupa’yı örnek alarak yenilikler yapmıştır. Islahatlar padişah ve devlet adamları tarafından yapılmış, halkın ıslahatlar konusunda bir isteği ve desteği olmamıştır. Bunun nedeni yeniliklere mali kaynak sağlamak için vergilerin arttırılmasıdır. Savaşların yenilgiyle sonuçlanması ve toprak kayıplarının devam etmesi, ıslahatların askeri alanda yapılmasına neden olmuştur. Ulemanın, esnafın ve özellikle Yeniçerilerin tepkisi ve baskısı yüzünden ıslahatlar uzun süre devam edememiştir. XVII. Yüzyıl ıslahatlarına göre daha esaslı ıslahatlar yapılmıştır. Ancak ıslahatlarla amaçlanan hedefler gerçekleştirilememiş ve devlet çöküşten kurtarılamamıştır.

1016 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım