Hoşgeldiniz  

Otomobil Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Ekonomi ve İş Dünyası, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Otomobil bir dizi gelişmenin sonucunda doğmuştur fakat Alman mühendis Karl Benz tarafından 1885 yılında icat edildi kabul görülür.

1885 yılında Benz ilk otomobili icat etti.  1885 yılında Daimler ve Maybach, ilk yüksek hızlı ve benzinli motosiklet üretti.  1889 yılında Daimler, vitesi olan bir otomobil üretti.  1908 yılında Amerikalı otomobil üreticisi Henry Ford,  Ford  model T adını verdiği otomobilin seri üretimine başladı.

Otomobil yolcu taşımak için tasarlanmış bir araçtır ve genellikle yanan petrolün sağladığı güçle çalışır.  Karl Benz, motorwagen ( motorlu araba) bla İlk otomobili 1885 yılında icat etti. Bu araç üç tekerlekliydi ve yavaştı. Aynı yıl Alman Gottleib Daimler ve Wilhelm Maybach, benzinle çalışan yüksek hızlı motosiklet üretti.

1886 yılında Daimler, 4 tekerlekli daha hızlı bir otomobil üretti. 1891 yılında Fransız Emile Levassor önden çekişli ilk arabayı üreten kişi oldu; motor, debriyaj ve vites kutusu sayesinde arka tekerlek  çeviriyordu.

Otomobil gücünü benzinin yandığı motordan alır. motor, 4 ile 12 silindir sahiptir, silindirlerin içinde yukarı aşağı hareket eden pistonlar ve gazları silindire hapseden ya da dışarı salan valfler bulunur. Benzin, kolayca kaza değişen bir sıvıdır. yandığında çok miktarda ısı enerjisi ve hızla genleşen gaz açığa çıkarır. Otomobil motorları genleşen gazları kullanarak pistonları   iter, Bu da tekerlekleri döndürmek için ihtiyaç duyulan kuvveti sağlar.

Otomobil, gezegenimizdeki en önemli ulaşım araçlarından biridir. otomobiller hala bir fosil yakıt olan benzinli çalışmaya devam ediyor. fosil yakıtlar hava kirliliğine yol açabilir, hem rezervleri de tükeniyor. İnsanlar, gelecekte otomobillerimizi çalıştıracak temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları arayışında. Elektrik ve benzinle çalışan hibrit otomobiller, pek çok ülkede kullanılmakta.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

264 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım