Hoşgeldiniz  

Osmanlı İmparatorluğu’nda Trabzon İlinin Fethi!!!

admin | 18 Kasım 2016 | Genel, Tarih

tumblr_nwtjds3eqr1tkbz6so1_500

İstanbul’un fethedilmesinden yaklaşık 8 yıl sonra, Fatih Sultan Mehmet, doğuya doğru ilerledi. Amasya ve Samsun alınmış sıra Trabzon’a gelmişti. O zamanda Türkleşmeyen tek yer Trabzon ve çevresiydi. Tebriz yolunu kapatan bu küçük devlet 1461 yılında feth edildi.

Trabzon’un o zaman ki yönetimi küçük bir Rum devletiydi. Fakat Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan bey tarafından himaye altındaydı. Ancak o zaman aralığında bu hükümdar Osmanlı ordusu ile savaşacak güce sahip değildi. Trabzon’un dağlık yapısı nedeni ile ordunun ormanları ve dağları geçebileceği sanılmamakla birlikte küçük birliklerin Trabzon’a girebileceğini düşünüyordu.

Fatih Sultan Mehmet için bu önemli değildi. Ormanlık alanlar kesiliyor, yollar açılıyor köprüler yapılıyor ve Osmanlı Ordusu ilerliyordu. Uzun Hasan bey ilerlemeyi duyunca, Fatih Sultan Mehmet’e bir elçi göndermeye karar verdi. Annesi Sare Hatun’u elçi olarak Fatih’e yolladı.  Sare hatun, oğlunun isteği ile adamları ile birlikte Fatih’in karargahına ulaştı. Fatih, Sare Hatun’u hürmetle karşıladı. Ona anne diye hitap etti. Fakat, Trabzon seferinden asla vazgeçmedi. Sare hatun, ordu ile birlikte Trabzon’a gitmek zorunda kaldı.

11820-7k4w6f7i

Ordu, Trabzon kalesinin önüne geldiğinde, Donanma limana çoktan girmiştir. 1461 yılının Ağustos ayının 15. Günü Trabzon alınarak Osmanlı topraklarına katılmış oldu. Tarbzon’da bulunan Rum imparatoru David’e tüm hazinesini ve eşyalarına almasına izin verilmiş ve gemi ile İstanbul’a yollanmıştır. Daha sonra Serez’e nakledilen imparator devlet kasasından da iyi bir tahsisat almıştır.

693 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım