18 Şubat 2016

Osmanlı İmparatorluğu’nda I. Murat Dönemi!!

Osmanlı İmparatorluğu’nda I. Murat Dönemi!!

1. Murat; Osmanlı’nın devamı sağlayan 3. padişahtır. 1362-1389 yılında yaşamıştır. Sazlıdere Savaşı sonucunda Edirne 1363 yılında Edirne fethedildi. Bizans’ın karadan dünya ile bağlantısını kesmiştir.

Osmanlı’nın Edirne’yi alması Türklerin, Balkanlara yerleşmesi ve Bizans’ın Hıristiyanlardan yardım istemesi neticesinde 1364 yılında Sırpsındığı Savaşı yapıldı. Haçlılara karşı ilk kez başarı elde edilmiştir. Edirne başkent olmuştur.

1murad_1250941193

Yassı Çimen Savaşı 1371 yılında Sırp ve Bulgar kuvvetleri yenilgiye uğratılmış, Sırp Krallığı Osmanlı’ya bağlanmıştır. Bu savaş ile Makedonya’nın fethi kolaylaştı. Sırp prensleri ve Bizans, Osmanlı’nın üstünlüğünü kabul etti.

Germiyanoğulları’ndan çeşiz yoluyla, Hamitoğullarından para karşılığında bazı topraklar alındı. Karamanoğullarıyla ilk savaşlar yapıldı. Anadolu’nun siyasi birliği sağlanmaya çalışıldı.

Lala Şahin Paşa komutasındaki Osmanlı birlikleri 1388 yılında Piloşnik Yenilgisi ile Balkanlarda ilk mağlubiyetini aldı. Karamanoğulları, Aydınoğulları ve Saruhanlıları’ndan gelen yardım neticesinde 1389 yılında I. Kosova Savaşı ile büyük zafer kazanılmıştır. Bu zafer ile Kuzey Sırbistan’ın yolu Osmanlı’ya açıldı.

1-murat-donemi-fetihleri

Osmanlı, sesinden yararlanmak amacıyla ilk kez top kullanılmıştır. I. Murat savaş sırasında bir Sırplı tarafından şehit edilmiştir.

Yeniçeri ocağı, topçu ocağı, tımar sistemi, maliye teşkilatı, Vezir-i azamlık, kazaskerlik, defterdarlık ve Rumeli beylerbeyliği kuruldu. İlk defa Balkanlara sistemli yerleşme siyaseti uygulandı. Medreseler yaygınlaştırıldı. Devleti küçük bir imparatorluğa dönüştüren I. Murat “Balkan Fatihi” unvanıyla anıldı. I. Murat ilk defa Sultan unvanını kullandı. Sancakta yetişen ilk ve savaş alanında şehit olan tek padişahtır. Ülke hükümdar ve oğullarının ortak malıdır anlayışı getirilerek merkezi otorite güçlendirilmeye çalışılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.