Hoşgeldiniz  

Orongo Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 29 Kasım 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

24-4

Orongo; çiftparmaklılar takımının boynuzgiller familyasından bir memeli türü olan Pantholos hodgsoni’dir. Tibet yaylalarında yaşayan bir keçi antilobudur. Yüksekliği 80 cm, ağırlığı 40-50 kg kadardır. Düz ve halkalı boynuzlarının uzunluğu 60-65 cm kadardır. Sık ve yumuşak tüylerle kaplı postu üstte açık sarımsı kahverengi, altta ise beyazdır. Erkeğin yüzünün ve bacaklarının ön kısmında siyah ya da koyu kahverengi bir şerit uzanır. Burun çıkıntıları hafif şişmiş gibi durur. Dişiler boynuzsuzdur ve dış görünüşleriyle koyunu andırır.

5567783_orig

Orongolar 3500-5500 metre arası yüksekliklerde yaşarlar. En yaygın oldukları kesimler Tibet’in kuzeyindeki Çang Tang çölüdür. Üreme dönemleri, yaşadıkları bölgeye göre sonbahar sonuna veya kışa rastlar. Erkekler 10-20 dişiden oluşan haremler kurmak için, birbirleriyle ölümle sonuçlanabilen kavgalara girişirler. Yavrular haziran veya temmuz ayında doğar, gelişip güçleninceye kadar çukurlarda gizlenir ve beslenirler.

Yazın, yaşadıkları kesimin en yüksek noktalarına kadar çıkan orongolar, kışın aşağıya inerek yeni filizlenen otlakla beslenirler. Dişiler 20-30 bireylik sürüler halinde, erkekler de yılın çoğunu tek başlarına dolaşarak geçirirler. Tibet’te yaşayan orongoların da görme duyuları çok gelişmiştir. En çok 500-600 metre uzaktaki herhangi bir düşmanı görüp son hızla kaçabilirler. Bu nedenle yanlarına yaklaşmak çok güçtür.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

566 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım