Hoşgeldiniz  

Ördek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 11 Aralık 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının kazsılar takımının kazları ve kuğuları da kapsayan ördekgiller familyasının genellikle en küçük üyeleri olan sucul kuşlardır. 147 türün yer aldığı ördekgiller familyasının çoğğu türlerini ördekler oluşturmaktadır. Sucul yaşantılarının gerekleri dışında, ördeklerin biçim ve davranışları, kaz ve kuğulara oranla çok daha çeşitlidir. Ördekgiller familyası, çeşitli yapısal ve davranışsal özellikler göz önüne alınarak on gruba ayrılmıştır; bunların sekizinin büyük bölümü genellikle “ördek” denen türlerden oluşmuştur. Üç alt familyada toplanmış olan bu on gruptan biri Anseranatinae, ikisi Anserinae, yedisi de Anatinae alt familyasında yer almışlardır. Anatinae alt familyasının 7 grubu ile Anserinae alt familyasının bir grubuna giren türlerden çoğuna ördek denir.

Havuzlarla göllerde yaşayan ördekler en iyi tanınan türlerdir. Kimi ördekler ancak sığ suların dibindeki besinlerden yararlanabilirler, kimileri ise su altında beslenirler. Deniz ördekleri tuzlu sularda da besin arayabilirler. Bu arada Kuzey kutup bölgesindeki ve Güney Amerika’daki hızlı akarsularla, nehirlerin hızlı akan bölgelerinde rahatça barınan türler de vardır.
Ördeklerin çoğu, özellikle dalıcı olanlar, su içindeyken karaya göre daha kolay ilerler. Çoğunun aksine özellikle küçük yapılı türler, oldukça iyi yürüyebilirler. Bunların bacakları öteki ördeklerinkinden uzundur ve uçma, yürüme, tüneme, suyun üstünde ya da altında yüzme gibi çeşitli yetenekleri kapsayan bir hareketliliğe sahiptirler.
Ördeklerin büyüklüklükleri, Güney Amerika’da yaşayan türlerin de doğruladığı gibi son derece değişiktir. Örneğin miskördeğinin erkeği 76 cm uzunluğundadır, çamurcuördeğinin uzunluğu ise bunun üçte biri kadardır. Çamurcuördeğinin gövdesi, miskördeğininkinden çok daha küçüktür. Ördeklerin tüyleri de çok değişiktir. Kimi türlerin hem erkeği hem de dişisi soluk ve donuk renkli olup, ince kuş tüyleri, kanat lekeleri ve diğer süsleri yoktur. Mandarin ve Carolina gördeği gibi kimi türlerinin ise parlak ve çeşitli renkli tüyleri ve tepelerinde birer hotozları vardır.

Mandarin adlı ördekte bunlardan başka, gövdesinin arkasına rastlayan yerde, bir çift tüyden oluşan yelkene benzer bir yapı bulunur. Ayrıca kuyruk tüyleri çok uzun olan renkleri, düzenleri ve desenleri bakımından çok çarpıcı tüyleri bulunan türler de vardır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

673 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım