Hoşgeldiniz  

Onyedigen Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 05 Ekim 2021 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Matematik ve Geometri

Onyedigen: eşit uzunlukta on yedi kenarı olan bir çokgen, bu nedenle bazen onyedigen diye adlandırılır

Yunan astronomisi, fiziği, kimyası, tıbbı ve coğrafyasının Bilim Devrimi’nin başlamasından sonra yenilenmesi ve gelişmesine rağmen Yunan geometrisi olduğu yerde saymış gelişme gösterememiştir. Bu süreç 1796’da yılında genç Alman Matematikçi Cari Friedrich Gauss (1777 -1855), sadece bir pergel ve cetvel kullanarak bir onyedigen (eşit uzunlukta on yedi kenarı olan bir çokgen, bu nedenle bazen onyedigen diye adlandırılır) kurma yöntemini buldu.

Yunanlılar bu konuda yeteri kadar beceri gösterememişlerdi. Gauss’un başarısı eski zamanlardan beri geometriye yapılmış ilk dikkate değer katkı olarak görülmüştür. Fakat Gauss sadece bir kurma yöntemi bulmaktan fazlasını yapmaktadır. Aynı zamanda sadece belirli sayıda kenarları olan çokgenlerin yalnız pergel ve cetvel kullanarak çizilebileceğini de göstermiştir.

Eşit kenarları olan bir yedigen bu yolla kurulamıyordu. Bu, geometrik bir yapının imkansız olduğunun kanıtlandığı ilk durumdur. Bu noktadan itibaren matematikte imkansızlık kanıtı gittikçe daha çok önem kazanmıştır.

33 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım