Hoşgeldiniz  

Ön Yargı Nedir ve Ön Yargıdan Nasıl Kurtulunur?

admin | 23 Mayıs 2014 | Genel

Ön Yargı Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Einstein söylediği gibi “İnsanlardaki ön yargıyı kırmak atomu parçalamaktan daha zordur.”

Ön yargı sözlük anlamıyla; genel ve özel konularda bir taraf tutma biçimi, bir ideolojik fikri veya bakış açısını koşulsuz olarak desteklenmesi anlamında kullanılmaktadır.

Çevremize şöyle bir göz attığımızda bir çok insanın ön yargılı cümleler kurduğunu görürüz. Kilo veremiyorum, sigarayı bırakamıyorum, spor yapamıyorum, yeterince verimli olamıyorum gibi olumsuz cümlelerdir bunlar.

Bu tür kelimeler, hedefler koymamızı ve bu hedeflere ulaşmamızı engeller. Olumsuzluklardan kurtulmak istenildiğimiz halde ön yargılara bağlı kalarak ya başaramayız ya da başarmakta güçlük çekeriz. İnsan ne yapmak istediğini bildiği halde ön yargılar sonucu yapmak istediği şeye odaklanamaz ve başarma yolundaki o ilk adımı atamaz. Tabi bunda başarısız olunacağına dair sabit fikirler de belirleyici rol oynar. Sonuçta hazin son gerçekleşir ve yapılmak istenen işte başarısız olunur. Daha sonra başarısızlıklar kabullenilmeye başlanır. Ön yargılarından dolayı sigarayı bırakamayan insan “Aman herkes birgün ölmeyecek mi? Ha 5 yıl sonra ha 10 yıl sonra” demeye başlar. Böylece asıl yapılması gereken ve yaşam koşulları için uygun olacak şeylerden uzaklaşılır. Kısır döngü hayat boyu devam eder.

Ön Yargılar Nasıl Engellenir?

1) Kişi kendi içine dönerek ön yargıya neden olan düşünce ve inançları belirlemelidir.

2) Kişi kendini üçüncü bir kişi gibi görerek; dürüst bir şekilde ön yargılarını yazmalıdır. Ön yargıları üzerine düşünmeli, tartışmalı ve kitaplar okumalıdır.

3) Kişi ne yapmak istediğine karar vermelidir.

4) Gerçekleştireceği şeyde kendine güvenmelidir.

5) Yeni ön yargıların oluşumuna engel olmalıdır.

6) Kişinin her duyduğu ve gördüğü şey doğru değildir. Bu nedenle sorgulayarak ve araştırarak ön yargıların oluşmasına engel olmalıdır.

7) Son ve en önemli şey kişinin ön yargılarının farkına varması gerekir, aksi taktirde yukarıda numaralandırılan hiçbir işlem gerçekleştirilemez.

4497 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Ön Yargı Nedir ve Ön Yargıdan Nasıl Kurtulunur? için 3 Yorum

 1. fügen karakaya dedi ki:

  Bilginize teşekkür, görmüş geçirmiş şehrimizde tanınmış aile kızı olarak geçmişte annem tarafından çok baskılı yetiştirildim, itü mezunu olarak üzerimdeki baskıyı bu yaşa geldim çok çabalarıma rağmen üzerimden kırıp atamıyorum, her konuda önyargılı davranmama sebep verip hayat tadı aldırmıyor, yalnızlığa iteliyor.

  • admin dedi ki:

   Biraz olsun katkımız olduysa ne mutlu bize, her zaman kendinizi geliştirmeniz dileğiyle!!!

 2. Aba dedi ki:

  Bunu uyguladım. Güzelmiş. 🙂
  Hepsini yazıya dökmem pek güzel bir düşünce değil ancak şimdilik bu da iyi. ^^°

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım