Hoşgeldiniz  

Omurgasızlar Sınıfının Oluşturulması!!!

admin | 09 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Linnaeus ve diğerleri özenli çalışmalarıyla yüzyılın son üç çeyreğinde
omurgalıları (omurgası olan hayvanlar – memeliler, kuşlar, sürüngenler,
hem suda hem karada yaşayan hayvanlar ve balıklar) sınıflandırmayı başarmışlardı.

Daha az tanıdık olan ve daha garip omurgasız hayvanlara ise pek dikkat edilmemişti. Linnaeus hepsini birden Vermes sınıfına (Latince “kurtçuklar”) dahil etmişti. Fransız Doğa Bilimci Jean-Baptiste de Lamarck (1744-1829), 1801’den itibaren yayımlanan yazılarda bu problemle uğraşmaya başladı. Omurgasızları gruplara böldü ve kabuklular (yengeçler ve istakozlar) ve derisi dikenli hayvanlar (denizyıldızları, denizkestaneleri) gibi bölümler yarattı. Sekiz bacaklı hayvanlar (örümcekler, akrepler) ile altı bacaklı böcekleri birbirinden ayırdı.

Aslında Lamarck omurgalı ve omurgasız terimlerini ilk kullanan kişiydi ve yaşamın incelenmesi bilimi olarak biyoloji terimini popülerleştirdi. Modern omurgasızlar zoolojisi bilimini kurarken Lamarck omurgasızların yaşamının
önemini anlamaya başladı. Bütün omurgalılar tek bir filumda (kolda, ç.n.) toplanmıştı; oysa omurgasızların yirmi iki filumu vardır. Sadece böcek türünün sayısı omurgalı türünün sayısından çok daha fazladır; aslında bir arada diğer hayvan türlerinin hepsinin sayısından çoktur.

196 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım