Hoşgeldiniz  

Omurgalılarda Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

admin | 29 Kasım 2015 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel

Omurgalılarda sindirim; yutak, yemek borusu, mide ve bağırsaklardan oluşur. Ayrıca karadciğer, pankreas, tükürük bezleri gibi çeşitli sindirim bezleriyle tamamlanır. Simdirim borusunun çeperi iten dışa doğru dört tabakadan oluşur. Mukoza altı tabakası, özellikle bağdokusundan oluşur, kas tabakası biri içte ve dairesel, öbürü dışta uzunlamasına iki kat içerir. En dışta bulunan seroza tabakası sindirim borusunu örter. Omurgalıların türlerine göre sindirim aygıtının çeşitli bölümleri değişiklikler gösterir.

Bazı balıklarda farklılaşmış bir mide yoktur. Kuşlarda yemek borusu, çıkıntılı bir torba biçimindeki kursağı oluşturur. Besinler bu kursakta biriktirilir, mide, karın boşluğunun ön bölümünde yer alan, sindirim sisteminin kaslı bir genişlemesidir. Mide epitelyumu, mukoza hücreleri bakından zengindir. Tipik mide, harharyas türü köpekbalıklarında ve insanlarda gözlenir. Sindirim borusu yemek borusunun bitiminde genişler, böylece ortaya çıkan geniş torba bir kıvrım yaparak mide kapısına ulaşır ve mide kapısı aracılığıyla bağırsaya bağlanır. Kuşların medisinde taşlık olara adlandırılan, çok gelişmiş kaslara sahip bir bölüm vadır. Taşlığın mukozası taneleri öğütmek amacıyla bir çeşit değirmen taşına dönüşmüş gibidir. Gevişgetirenlerin mideleriyse dört torbaya bölünmüştür.

Harharyaslar gibi bazı balıkların bağırsağı çok özel bir görünümdedir. Bu yapı spiral bağırsak olarak adlandırılır. Bağırsağın iç yüzeyi spiral bir kapakla genişlemiştir. Kapak, epitelyum ve bağdokusunun meydana getirdiği bir kıvrımdır ve bağırsağın başlangıcından bitimine kadar uzanır. Çok sayıdaki ikiyaşayışlılarda ve sürüngenlerde, bağırsak başlıca iki bölüme ayrılır. Birinci bölüm dar olan küçük bağırsatır ve bir daralmadan sonra ikinci bölüm olan büyük bağırsak sürer. Memelilerde bağırsağın bu iki bölümü ince ve kalın bağınsak olarak adlandırılır. Bağırsak çeperi içten dışa doğru şu tabakalardan oluşur. Epitelyum ve altındaki bağdokusundan meydana gelen bağırsak mukozası, kas tabakası ve en dışta da bağırsağı örten bağırsak dokusu özelliğindeki mezenter tabakasıdır. Ayrıca incebağırsağın iç yüzeyi yaklaşık 0,5 mm uzunluğunda bağısak çıkıntıları ile kaplıdır.

746 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım