05 Aralık 2017

Olasılık Kavramının Ortaya Çıkışı!!!

Olasılık Kavramının Ortaya Çıkışı!!!

Kumar oynamaya düşkün olan insanlar, paralarını nereye ve ne kadar yatıracaklarını bilmek isterler. Bu nedenle belirli durumların gerçekleşme olasılığını kolayca hesaplama amacıyla çeşitli yöntemler geliştirmeyi başarmışlardır. Bunu yapmazlarsa, yapanlar karşısında bütün paralarını çabucak kaybedebilirler.

Fransız kumarbaz Chevalier de Mere (1610- 1685) , kazanması gerektiğini düşündüğü belirli bir zar oyununda sürekli para kaybettiğini görünce şaşkına dönmüştü. 1654’te bu meseleyle ilgili olarak
Pascal’e danıştı; o da gidip Fermat’a danıştı. Pascal ve Fermat zar oyunu sırasında (zarların hileli olmaması koşuluyla) çeşitli kombinasyonların gerçekleşme olasılığını tahmin etmek için matematik teknikler geliştirdiler. Böylece olasılık kuramının temellerini atmış oldular.

Olasılığın ana fonksiyonu, tek başına ele alındığında doğası gereği tesadüfi olan, fakat tümü göz önünde tutulduğunda tahmin edilebilir düzeydeki çok sayıda olayla ilgilenmektir. Zaman geçtikçe olasılık üzerinde düşünmenin bilimin gelişmesinde neredeyse hayati önemi olduğu anlaşılmıştır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.