Hoşgeldiniz  

Olasılık Kavramının Ortaya Çıkışı!!!

admin | 05 Aralık 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Matematik ve Geometri

Kumar oynamaya düşkün olan insanlar, paralarını nereye ve ne kadar yatıracaklarını bilmek isterler. Bu nedenle belirli durumların gerçekleşme olasılığını kolayca hesaplama amacıyla çeşitli yöntemler geliştirmeyi başarmışlardır. Bunu yapmazlarsa, yapanlar karşısında bütün paralarını çabucak kaybedebilirler.

Fransız kumarbaz Chevalier de Mere (1610- 1685) , kazanması gerektiğini düşündüğü belirli bir zar oyununda sürekli para kaybettiğini görünce şaşkına dönmüştü. 1654’te bu meseleyle ilgili olarak
Pascal’e danıştı; o da gidip Fermat’a danıştı. Pascal ve Fermat zar oyunu sırasında (zarların hileli olmaması koşuluyla) çeşitli kombinasyonların gerçekleşme olasılığını tahmin etmek için matematik teknikler geliştirdiler. Böylece olasılık kuramının temellerini atmış oldular.

Olasılığın ana fonksiyonu, tek başına ele alındığında doğası gereği tesadüfi olan, fakat tümü göz önünde tutulduğunda tahmin edilebilir düzeydeki çok sayıda olayla ilgilenmektir. Zaman geçtikçe olasılık üzerinde düşünmenin bilimin gelişmesinde neredeyse hayati önemi olduğu anlaşılmıştır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

267 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım