Hoşgeldiniz  

Öğrenmeyi Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?

admin | 30 Mayıs 2015 | Genel, Sağlık

Dengeli ve sağlıklı beslenmek hafıza ve beyin gelişimi en iyi performansını gösterir. Bunun için hafızayı sağlıklı ve dengeli ve beslenerek maksimum performans göstermesi sağlanabilir. Algı artırımı, hafıza gelişimi ve güçlenmesi, rahat hatırlama kolaylaştıran bazı besinlerin olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece güçlü bir hafıza, algı artırımı ve konsantrasyon yeteneğinin artmasının sadece bazı besinlerden elde edilemeyeceği bir çok besinin tüketilmesi sonucu elde edilebileceği ortaya çıkmıştır.

Bunun içerisinde gün içerisinde tükettiklerimize dikkat ederek beynimizin daha sağlıklı, algı artırımı yüksek, güçlü hafızaya sahip olmasını sağlamış oluruz. Bunun için gün içerisinde yapmamız gereken şeyler şöyle;

Beyin gücü ve öğrenme; et, ekme, süt-yoğurt, sebze-meyve, yağ, şeker miktarının düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi sonucu sağlanır. Bu besinleri yeterli ve önerilen şekilde ve miktarda tüketilmesi, tüketirken yaş, cinsiyet, sağlık, besin ve öğün tercihleri, fiziksel aktivite durumunun dikkate alınması gerekmektedir. Tüketilen besinlerde aşırıya kaçılmaması ya da eksik tüketilmemesinde fayda vardır.

Ayrıca beyin gelişimini, öğrenmeyi kolaylaştırma ve konsantrasyon yeteneğini arttırmak için gerekli besinlere ve maddelere kısaca değinmekte fayda vardır.

Folik asit: B grubu vitamin çeşidi olup, beyin gelişimi ve zeka üzerine olan etkileri daha anne karnından itibaren takip edilmektedir. Folik asit yetersizliği zeka geriliğine sebep olabilir. Pirinç ile folik asit ihtiyacınızı giderebilirsiniz, çünkü 100 gr pirinçde 4 mikrogram folik asit bulunmaktadır.

B vitamini alın; yorgunluğa, paniğe ve sterese iyi gelir. Yetersiz olması halinde konsantrasyon eksikliği, öğrenme zorluğu ve unutkanlığa neden olur. Kuru baklagiller, kırmızı et, Ayçekirdiği, balık, yoğurt, peynir, süt, tavuk eti, yeşil yapraklı bitkiler, muz, yerfırsıtığı, kavun, ıspanak, domates, brokoli ve enginar B grubu içeren vitamin grubundadır.

Kolin; kolin B grubu vitamin çeşididir. Yağların enerjiye çevrilmesini kolaylaştırır. Sinir iletiminde önemlidir ve güçlü hafızaya sahip olmayı kolaylaştırır. Kolin her canlı hücrede bulunurken, her türlü hayvan etinde ve sebzede bulunmaktadır.

Omega 3; sardalya, somon balığı, ton balığı, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve keten tohumunda bulunur. Zeka gelimini ve hafızayı olumlu yönde etkiler.

1033 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım