Hoşgeldiniz  

Öğlena Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 04 Aralık 2016 | Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel, Hayvanlar Alemi

919632a9ae632df4d442087076ed495dba78be9ec0002

Öğlena: bir gözelilerin kamçılılar sınıfından bir cins olup Latince adı Euglena’dır. Kamçılaların en bilinen cinsi olup, hem bitki hem de hayvan özellikleri taşıdığı için bitki hayvan olarak nitelendirilir. Renk maddesi olan ve olmayan 50 kadar türü vardır.

Çoğu uzunca ve hafif yassı ya da silindir biçimindedir. Euglena gracilis türü 0,05 mm uzunluğunda, 0,01 mm enindedir ve iki tane kamçısı vardır. Bunlardan birini hareket etmek için kullanır. Vücudu içinde sayıları 6-12 arasında değişen kloroplast bulunur.bu kloroplastlarda yer alan a ve b klorofilleri, gelişmiş bitkilerde de görülen fotosentez renk maddeleriyle aynı özelliktedir. Gözenin ön kısmında, bir de göze andıran benek vardır. Hareketi sağlayan kamçının hemen dibinde fotoreseptör şişliği ile karşı karşıya olan bu göze beneği Euglena’nın ışığa karşı yönelerek tepki göstermesini sağlar. Hayvanın vücudunu saran en dış kat iç içe geçmiş esnek yapılı protein şeritlerinden oluşmuştur. Bu nedenle, hayvanın vücudu çeşitli şekillere kolayca girebilecek kadar esnektir.

kamcili-hayvan-oglena

Euglena’nın hemen bütün türleri tatlı sularda yaşarlar. Sucul hayvanların salgıladığı sıvılar içinde ağaçların kabuk ve yapraklarında, karla örtülü alanlarda hatta yüzme yavuzlarında bile yaygın öğlenalar vardır.

2534 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım