Hoşgeldiniz  

Nükleer Enerji Nedir?

admin | 27 Nisan 2014 | Genel, Teknoloji

Nükleer enerji atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türü olup 1896 yılında Fransız fizikçi Henri Becquerel tarafından şans eseri, uranyum maddesinin fotoğraf plakaları ile yan yana durması ve karanlıkta yayılan radyoaktif ışınların fark edilmesi ile keşfedilmiştir.

Nükleer enerjinin elde edilebilmesi için Nükleer santrallere ve zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç vardır. Nükleer enerji; uranyumun,  fisyon tepkimesine girmesi sonucu açığa yüksek miktarda enerji çıkması ve bir dizi işlemin yapılması sonucu gerçekleşir. Ortaya çıkan enerji doğru şekilde kontrol edilmediği taktir de ölümcül boyutlarda zarar verebilmektedir. Enerjinin kontrol edilmesi için reaktörlerde fazla nötronları tutan ve tepkimeye girmesini engelleyen üniteler vardır.

Uranyumun fisyon tepkimesine girmesiyle oluşan enerji su buharının çok yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılmasını sağlar ve elektrik jeneratörüne bağlı olan türbinlere verilir. Türbinlerde gerekli işlemden geçen su buharı elektrik enerjisini üretir. Döngü halinde devam eden bu işlem elektrik enerjisinin evlerimize kadar ulaşmasını sağlar.

Nükleer enerji günümüzün en önemli enerji kaynaklarından biridir. Petrol ve doğalgaz gibi geri dönüşümü bulunmayan enerji kaynakları birçok ülkeyi nükleer araştırmalara ve nükleer enerjiyi kullanmaya yönelmiştir. Dünyada 400’den fazla nükleer enerji santrali bulunmakla birlikte dünyanın toplam elektrik ihtiyacının %15’i bu şekilde karşılanmaktadır.

Yetişmiş eleman, yeterli güvenlik ve atıkların depolanması nükleer santrallerin en önemli sorunları içerisinde yer almaktadır. Bugüne kadar çevreye zarar veren 4 tane nükleer santral kazası gerçekleştiği bilinmektedir. Bunlardan Çernobil ve Fukuşima Faciası doğaya ve insanlara en fazla zarar veren nükleer enerji olaylarıdır.

1002 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım