Hoşgeldiniz  

Nobel Ödülleri Ne Zaman ve Ne Amaç İçin Verilmektedir?

admin | 20 Mart 2015 | Bilim, Genel

 

Nobel ödüllerine ismini veren Alfred Bernhard Nobel 1833 yılında İsveç’te dünyaya geldi. Babası hem mucit hem de mühendistir ancak çok fazla ekonomik sıkıntı çekmiş ve Rusya’ya göç etmek zorunda kalmıştır. Alfred Nobel Rusya’da sıkı bir eğitim alarak birkaç dil öğrendi, fizik, kimya, şiir ve doğa bilimlerinde uzmanlaştı. Kimya ve mühendislik alanında uzmanlaşmak üzere Paris’e gitti. Burada nitrogliserinin mucidi Ascanio Sobrero ile tanıştı. Nitrogliserin, nitrik asit ve sülfürik asit karışımının patlayıcı bir maddeye dönüşmekteydi. Nobel ailesi bu buluşu ticari amaç için kullanmak istediler, Rusya ve İsveç’te çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalar yapılırken hem İsveç’te hem de San Fransisco’da patmalar meydana geldi. Birçok insan bu patlamalarda can verdi. Alfred Nobel patlayıcı etkin kılmak ve hasarları minimum düzeyde tutabilmek için araştırmalara devam etti ve ince silisli toprakla (diatomik) nitrogliserini birleştirerek bir macun elde etti. Bu icadına da Yunanca’dan gelen dunamis yani güç anlamına gelen dinamit adını verdi.

Dinamitin bulunması inşaat, madencilik alanlarında devrim yaşandı. Böylece demiryolu ağları daha rahat kuruldu. Alfred Nobel’in buluşları devam etti ve 355 icadın sahibi olarak büyük bir servet kazandı. Dinamit her ne kadar başlarda yararlı şeyler için kullanılsada zamanla savaşlarda kullanılmaya başlandı. Alfred Nobel her ne kadar barış yanlısı olsa da icadı birçok insanın canına mal oldu. Bu konuda bir şeyler yapmak isteyen Alfred Nobel ölmeden bir yıl önce yani 1896 yılında servetinin büyük bir kısmını biri barış için olmak üzere 5 farklı kategoride Nobel Ödülü verilmesi için bağışladı. Nobel ödülleri Tıp, Fizik, Kimya, Edebiyat ve Barış alanlarında verilmeye devam etmektedir.

Nobel ödülleri 100 fazladır insanlık için hizmet eden bilim adamları, sanatçılara ve düşünürlere verilmektedir.

1903 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Nobel Ödülleri Ne Zaman ve Ne Amaç İçin Verilmektedir? için 1 yorum

  1. gökhan dedi ki:

    başlıkla içeriğin alakası yok… son cümle bozuk. “Nobel ödülleri ne zaman verilir?” sorusunun cevabı belirtilmemiş. kopyala – yapıştır. köpürtme bir yazı olmuş.

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım