Hoşgeldiniz  

Nikel Nasıl ve Kim Tarafından Bulundu?

admin | 14 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Brandt’ın kobalt maddesini diğer maddelerden ayırmasının üzerinden on dört yıl geçmesine rağmen, bakır vermeyen bakır cevheri problemi hala varlığını sürdürüyordu. Bu tür cevherlerden biri kobalt da vermiyordu ve madenciler ona kupfernikel (şeytanla ilgili olarak Yaşlı Nick’in bakırı) dediler.

l751’de Brandt’ın asistanı olarak çalışmış maden bilimi uzmanı olan İsveçli Axel Fredrick Cronstedt (1722-1765), kupfernikelle ilgilendi ve ondan ne bakır ne de kobalt olan beyaz bir metali ayırdı. Cronstedt buna madencilerin verdiği ismin ikinci yansını alarak, nikel dedi. Ayrıca Cronstedt nikelin daha az olsa da, tıpkı demir gibi, mıknatısa çekildiğini keşfetti. Demir olmayan bir şeyin mıknatısa çekildiği ilk kez görülüyordu. Aslında sonradan mıknatısların kabaltı da çektiği bulundu.

Gerçekten de demir, kobalt ve nikel birbirlerine çok benzeyen metallerdir. Bu, elementlerin aileler halinde gruplandırılabileceğine ve aralarında belirli bir düzen olabileceğine dair ilk ipucuydu; ancak bunun gerçekleşmesi bir yüzyıl sürecekti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

305 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım