Hoşgeldiniz  

Naylon Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Naylon polimerler olarak adlandırılan madde grubuna ait sentetik bir liftir. naylon 1935 yılında Kimyager Wallace Carothers tarafından Amerika’da icat edildi. Naylon kelimesi Amerika’da kadın çorabı anlamına gelir.

1920’li yılların sonlarında kimya şirketleri yeni ürünler yapma yöntemlerini araştırıyordu. Wallace Carothers, kumaş yapımında kullanılabilecek yeni sentetiklerde üzerinde çalışıyordu. 1935 yılında kimyasal ismi polhekzametilen adipamid veya polimer 66 olan madde ile nasıl lif yapacağını  keşfetti. İki yıllık araştırmadan sonra bu maddenin patenti alındı ve adı naylon olarak değiştirildi. İlk naylon lifler Balıkçılık oltalarında ve diş fırçası kıllarında kullanıldı. 1940’lı yıllarda naylon kadın çoraplarındaki ipek yerine kullanılıyordu. 2. Dünya Savaşı süresince paraşüt yapımında da İpek yerine kullanıldı.

Naylon; kömür, yağ ve doğal gazdan elde edilen  kimyasallardan yapılır. Naylon lifleri; naylonun öncesi ve haline gelene kadar ısıtılması, sonra da küçük deliklerden geçirilmesiyle ile elde edilir. Ardından bu madde  soğutularak uzun esneklikle  bir madde haline getirilir. naylon  lifleri dayanıklıdır, su geçirmez ve 260 dereceye kadar dayanabilir. Naylon kumaş su emmediği için çabuk kurur.

Naylon, Apollo uzay giysilerinin yapımında kullanıldı. Uzay giysilerinin iç katmanı naylondandır. Diğer kısımları ise naylonun yanısıra teflon ve neoprenden yani şu niye kauçuktan yapılmıştır. Wallece Carother’ın  Yarın niye Cadı ise sentetik bir kauçuk olan Neopren’dir. Neopren, dalış giysileri, arabalardaki fan kayışı, koruyucu dizlik dahil birçok şeyin yapımında kullanılır.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

282 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım