Hoşgeldiniz  

Namlusu Yivli Tüfeğin İcadı!!!

admin | 08 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Savaş Sanatı, Teknoloji

Eğer bir tüfeğin namlusunda yivler açılırsa (yani spiral oluklar yapılırsa), merminin dönmesi sağlanmış olur. Dönen mermi ise daha kesin bir biçimde hedefine ulaşır. Yivler açma, silah yapımının ilk günlerinden beri deneniyordu; fakat yivler açıldığında mermiyi tüfeğin ağzından itmek için daha fazla güce gerek vardı. Bunun anlamı tüfeklerin daha iyi yapılmaları ve yeniden yüklenmesinin zor olmasıydı.

Bu nedenle genelde bakıldığında eski model asker tüfeklerinin yivsiz namluları daha iyi gözüküyordu. Fakat 1710 yıllarında veya biraz sonra Pennsylvania Hollandalıları (gerçekte Hollandalı değil, Alman göçmenleriydiler) tarafından namlusu yivli Pennsylvania tüfeği yapıldı.
Narulusu yivli Pennsylvania tüfeğini doldurmak, yivsiz olana göre iki katı fazla zaman alıyordu; fakat menzili iki veya üç kez daha iyiydi ve çok daha şaşmazdı. Askerler eski model tüfeklerle savaştıkları müddetçe, düz bir çizgi halinde ilerlemek ve talih eseri bazı mermilerin yerine ulaşacağını umarak, düşmanın bulunduğu yöne aynı zamanda ateş etmek zorundaydılar. Eğer narulusu yivli tüfekleri olan askerlerle savaşacak olurlarsa, daha onlar nişan bile alamadan yivliler onları yakalardı.

242 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım