Hoşgeldiniz  

Mutfak Robotu Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edilmiştir?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Mutfak robotu 1870 yılında Turner Williams, elle çeverilen iki kollu manivela sistemine sahip   yumurta icat etti. 1922 yılında Stephen Poplowski,  milkshake yani süt ve buzla birlikte çeşitli meyvelerin karıştırıldığı içecek yapmak için blender olarak bildiğimiz aleti icat etti. 1953 yılında Roger Perrinjaquet  elde taşınabilen  mutfak robotu İsviçre’de icat etti.

İlk mutfak robotu elektrikli olmakla birlikte suyun içinde de çalışabilen bir mikser yani karıştırıcı idi. 1885 yılında Amerikalı Rufus Eastman tarafından icat edilen fakat hiçbir zaman  satışa yönelik üretilmeyen bir icattı.

Ilk elektrikli mikserlerden biri 1900’lü yıllarda 12 çocuk annesi Lillian Moller Gilbreth  tarafından Amerika’da tasarlandı. Gilbreth mühendislik ve sürekli ev işlerini yapmanın daha verimli yöntemlerini arıyorduç  ilk elektrikli mikser 1910 yılında piyasaya  sürüldüysede  ancak 1930’lu yıllarda popüler oldu.

Fransız mucit Pierre Verdon  1971 yılında, Le Magi-Mix  olarak adlandırdığı ev mutfak robotunu icat etti. Bu makinenin birçok aparatı vardı;  kekleri ve yiyecekleri karıştırma, püre haline getirme, doğrama ve dilimleme gibi işleri yapabiliyordu.

Mutfak robotu; bütün elektrikli mikser, blender ve robotların aparatları hızla döndüren elektrik motorları vardır. Elektrikli mikserler, içindeki malzemeleri karıştıran ve kabartan çırpıcılara sahiptir. Elektrikli  blenderların ise yumuşak yiyecekleri doğrayan ve karıştıran bir bıçağı vardır. Mutfak robotunun her biri farklı bir işi yapmak için tasarlanmış birçok aparatı vardır.

Blenderler günümüzde hastanelerde ve bilimsel araştırmalarda, karışım yapmada ve hücre ayrıştırmasında da kullanılır. Dr. Jonas Salk,  çocuk aşısını geliştirirken bu blendırdan birini kullandı.

(Lillian Moller Gilbreth tarafından icat edilen diğer araçlar ise ayak pedalı ile açılan çöp kutusu ve buzdolabı kapısındaki laflardır.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

274 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım