Hoşgeldiniz  

Muhteşem Yüzyıl Dizisi Nasıl Oluştu?

admin | 01 Mayıs 2014 | Genel

Muhteşem Yüzyıl Dizisi Nasıl Oluştu?

Muhteşem Yüzyıl Dizisi; Tims Productions tarafından yapılıp Star TV de yayınlanan, senaristliğini Meral Okay’ın, Meral Okay’ın vefatından sonra Yılmaz Şahin’in üstlendiği tarihi kurgu televizyon dizisidir. Konu olarak Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın hayatını anlatan dizi ilk olarak 5 Ocak 2011 tarihinde yayınlanmaya başlandı.

İlk olarak Show TV, daha sonra Star TV ekranlarında gösterilmeye başlanmıştır. Yönetmenliğini Taylan Biraderlerin yaptığı, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği dizi 3.500.000 TL ile bütçesi en pahalı televizyon dizisidir. İlk yayın tarihinden önceki 5 aylık süre içerisinde başlayan yapım çalışmaları için 2100 m2 alana bir plato kurulmuş, 30 kişilik bir heykeltıraş ve ressam grubu gerçek hayatta geçen yapıların birebir kopyalarını inşa etmiştir. Tarih uzmanları Deniz Esemenli, Günhan Börekçi ve Latife Tekin senaryonun tarihi gerçeklere uygun olması için diziye danışmanlık yapmışlardır.

Hürrem Sultan karakterini canlandıran Meryem Uzerli’nin tükenmişlik sendromu yaşamasından sonra yerine Vahide Perçin, Hürrem Sultan karakterini canlandırmıştır.

Dizinin Konusu Nedir?

Dizinin konusu Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta çıkması, bir zamanlar cariye olan Hürrem Sultan ile arasındaki aşkı, İktidar oyunlarını, Hürrem Sultan’ın oğulları için iktidar mücadelesine girmesini konu almaktadır.

Dizinin Aldığı Ödüller Nelerdir?

Dizi Başta Altın Kelebek Ödülleri başta olmak üzere Antalya Televizyon Ödülleri, Ayaklı Gazete TV Yıldızları, Yılın Yıldızları Ödülleri, Kristal Fare Ödülleri, Türkiye Müzik Ödülleri gibi birçok ödül almıştır.

Ayrıca dizinin müziklerinin bulunduğu, 33 bestelik soundtrack albümü 14 Mayıs 2013 tarihinde piyasa çıkmıştır.

Eleştiriler Nelerdir?

Dizi fragmanların yayınlanmasıyla birçok eleştiri almaya başlamıştır. Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Alperen Ocakları mensupları yaptıkları basın açıklamalarında diziyi protesto ettiklerini açıklamışlardır. Bazı muhafazakar kesimler tarafından padişahın zevk ve sefa düşünü biri olarak gösterilmesi nedeniyle suçlanmıştır. Daha sonra 3984 sayılı yasanın 4. Maddesi uyarınca toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olmamasına ilişkin yasak nedeniyle RTÜK’ten uyarı almıştır.

Ayrıca dizide birçok tarihsel hata gündeme gelmiş, oturma düzeni, yiyecekler, giysiler ve mobilyalar gibi detaylar konusunda yanlış olan bölümler açıklanmıştır. Hem ulusal alanda hem de uluslararası alanda birçok eleştiriye maruz kalan dizi yayınlanmaya devam etmiştir.

Uluslararası Medya Hakkına Sahip Ülkeler Hangileridir?

Dizinin uluslararası medya hakkını sahip olan ülkeler şunlardır: Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Dubai, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Cibuti, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fas, Filistin, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsrail, İtalya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Komorlar, Kosova, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs, Libya, Litvanya, Lübnan Macaristan, Makedonya, Mısır, Moldova, Moritanya, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Somali, Sudan, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Yunanistan, Arap Birliği, Fly Emirates ve Orta Doğu’dur.

856 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım