Hoşgeldiniz  

Morfin Ne Zaman Keşfedildi ve Kullanılmaya Başlandı?

admin | 13 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Bitkiler, Biyoloji, Genel, Tıp

1805 yılında acıyı ve rahatsızlığı geçirmek ve iyileşme hissi vermek için belirli bitkilerin kullanımına eskiden beri ilgili duyulmaktaydı. Homer’in Odysseia’sında lotus yiyip her şeyi unutarak, sadece daha fazlasını yemek için kıvranan insanlardan bahsedilir. Ayrıca sakinleştiren ve yatıştıran nepenthe ilacından yani eski Yunanda acı ve üzüntüyü unutturduğu farz olunan ilaçdan bahsedilmektedir. Bunların Dioscorides’in tarif ettiği afyona benzediği düşünülmektedir. Afyon Batı’dan, Uzakdoğu’ya doğru yolculuk eden birşeydir, o günlerde tam tersi yaşanmaktaydı. Olgunlaşmamış afyon çiceklerinden elde edilen alkolik öze laudanum deniliyordu ve ilk kez Paracelsus tarafından ortaya çıkarılmıştır.

1805 yılında Alman Kimyager Friedrich Wilhelm Adam Ferdinand Serturner (1783-1841) laudanumdan içindeki aktif maddelerden biri olduğunu bulduğu bir kimyasalı ayırdı. Bitkinin suyuna nazaran acıyı dindirmede ve uyku getirmede çok daha etkiliydi. Sonunda buna Yunanca “uyku” anlamındaki sözcükten morfin denildi.

Morfin o günden beri tıpta önemli bir yardımcı madde olarak kaldı, yalnız alışkanlık yaptığına ilk başlarda dikkat edilmedi. Morfinin keşfedilmesi, çok düşük dozlarda bile belirgin fizyolojik etkiler doğuran ve önemli olan nitrojen içeren bitkisel ürünlerin, yani alkaloitlerin (striknin ve morfin kuvvetli ve tehlikeli bir grup ilaçlardan her biri) incelenmesini başlattı.

162 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım