Hoşgeldiniz  

Modern Buhar Makinesi’nin Keşfi!!!

admin | 27 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Watt bir buhar makinesinde sıcak ve soğuk oda olabileceğini akıl ettikten sonra, bunu geliştirmek için sürekli çalıştı. Bu amaçla buharın sırasıyla pistonun her iki tarafından odaya doğru itmesini ayarladı, böylece piston sadece bir yönde değil iki yönde de hızla itilecekti.
178l’de bir pistonun ileri geri hareketini ustalıkla bir tekerleğin dönme hareketine dönüştüren mekanik aletleri icat etti, artık buhar makinesi çok çeşitli eylemler ve makineleri çalıştırmakla kullanılabilirdi.

Günümüzde çok çeşitli özellikleri olan buhar makinesi modern ana hareket ettiricilerin ilki, yani enerjiyi doğadaki haliyle alarak makinenin işletme bölümüne uygulayabilen ilk modern aygıttı. Kuşkusuz rüzgar ve akan su eski zamanların ana hareket ettiricileriydi; fakat rüzgar şansa bağlıdır ve akan su sadece belirli yerlerde bulunur. Oysa yakıtın kullanılması garantilidir; her zaman enerji içerir. Ayrıca her yerde ve istenilen miktarda kullanılabilir.

Geçmişte kullanılan her şeyden çok daha fazla miktarda tüm mekanik aletlerde enerjinin kullanılmasını sağlayan buhar makinesi, Endüstri Devrimi adı altında bundan sonra hızla akıp gelen gelişmelerde anahtar görevi gördü. Dünyanın çehresi yaklaşık on bin yıl önce tarımın icat edilmesinden beri ilk kez bu denli süratli değişiyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

248 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım