Hoşgeldiniz  

MÖ 750 ve 700 Yıllarda Kemerler ve Kemer Su Yolları!!!

admin | 31 Aralık 2015 | Genel, Gezi ve Eğlence, Tarih

Giriş inşaa etmek için iki dikey tahta, taş ya da diğer maddelerden parçayı dikmek ve sonra ikisi üzerinde yatay bir parçayı dengelemek yeterlidir.

mustafa_pasa__koprusu

Ancak ortasından desteklenmeyen yatay parça oldukça kolay kırılabilir ve parça uzadıkça bu zayıflık artar. Fakat bunun yerine her parça üsttekini destekleyecek şekilde dikey bir yarım daire biçiminde düzenlenmiş kısmen daha küçük parçalar kullanılırsa ve parçaları birbirine yapıştırmak için de harç kullanılırsa bir kemer elde edilir.

Kemer daha uzun mesafade inşaa edilebilir ve yatay parçadan çok daha fazla yük kaldırır. Küçük ilkel kemerler Sümer devirleri kadar eski bir tarihte kullanıldı, fakat maksimum güce sahip olacak şekilde inşaa edilmiş gerçek kemer, ilk kez Etruryalılar tarafından MÖ 750 yılında yapıldı.

Zamanla şehirler büyüdükçe bir araya toplanmış birçok insanın ihtiyaçlarını kaşılamak sorun haline geldi. Bu nedenle su sorun haline gelmeye başladı. Bu nedenle su kaynaklarının yakınlarına kurulmaya başlandı, fakat büyüdükçe su kaynakları da yetersiz kaldı. Bu nedenle ya kanal, ya tünel ya da duvardan örülü yapılarla suyu uzaktan getirmek gerekli hale geldi.

untitled

MÖ 700 yıllarda Asurlular MÖ 704’ten 681 yılına kadar krallığını yapan Sinahheriba, başkent Nineveh’e su getiren kemerli su yolu yaptırdı. Aynı tarihler de yine Yuhuda krallığı da Kudüs’e su sağlamak için kemerli bir su yolu yaptırdı.

702 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım