Hoşgeldiniz  

Missouri Nehri ve Oregon Bölgesi’nin Keşfi!!!

admin | 13 Mart 2018 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel

Amerika kıtası tam olarak keşfedilmemişti. Bu nedenle Başkan Jefferson yeni Louisiana bölgesinin keşfedilmesini istedi. Bu amaçla Meriwether Lewis’i (1774-1809) seçti; o da William Clark’ı ( 1 770-1838) seçti. Yaklaşık kırk genç adamla birlikte bu ikisi Lewis ve Clark Seferini gerçekleştirdiler.

Sefere katılanlar 1803- 1804 kışında kaldıkları St. Louis’e gittiler. Sonra 14 Mayıs l804’te Missouri Nehri’nin yukarısına doğru ilerlediler ve kaynağına kadar geldiler. Böylece Amerikan sınırına ulaşmış oldular, fakat durmayarak hala hiçbir güç tarafından üzerinde hak iddia edilmemiş Amerikan kıtalarının tek bölümü olan Oregon Bölgesi’ne girdiler. 15 Kasım l805’te ulaştıkları Pasifik Okyanusu’na dek Columbia Nehri’ni izlediler ve 23 Eylül l806’da St. Louis’e geri döndüler. Bu, Birleşik Devletler’de bir okyanustan
diğerine ve sonra da geriye yapılan ilk yolculuktu. Lewis ve Clark Seferi bölgede Kızılderili kabileleri, hayvan yaşamı (çok büyük bizon sürüleri de dahil), bitki yaşamı ve doğa özellikleri üzerine bilgiler getirdi.

215 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım