Hoşgeldiniz  

Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir?

admin | 26 Mayıs 2014 | Genel, Sağlık

Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Migren hayatı tehlikesi bulunmayan bir hastalık çeşididir. Ataklar halinde ortaya çıkan migren, kafanın tek tarafına yerleşen, zonklayıcı bir baş ağrısıdır. Ataklar 4 ile 72 saat arası değişebilmektedir. Baş ağrısın yanı sıra bulantı, kusma, normal ışık ve sesten rahatsız olma gibi şikayetler görülür.

Nörolojik bir hastalık olarak kabul edilen migren, beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin azalması ya da etki göstermemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kişi karanlık, sesten uzak bir odada uyumak ister. Günlük yaşamı etkiler, tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Migren Kimlerde Görülür?

Migren kadınlarda, erkeklerden üç kat daha fazla görülmektedir. Bu farklılığın sebebi kadınlardaki hormonal değişikliklerdir. Ataklar genellikle ergenlik çağında ve 40 yaşından önce ortaya çıkar. 50 yaşın üzerinde migrenin görülme olasılığı zayıftır.

Migren Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Migrenin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beyindeki kan damarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri ve genetik faktörler sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kadınlardaki hormon değişimi de migren ağrısına yol açmaktadır.

Migrenin Belirtileri Neledir?

Migrenin belirtileri; yorgunluk, ışıktan ve sesten rahatsız olma, kaslarda ağrı, mide bulantısı, kabızlık, ishal, susuzluk, idrara sık çıkma, huzursuzluk, üzüntü gibi belirtileri vardır.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Migrenin tek bir tetikleyicisi yoktur. Üst üste gelen tetikleyiciler sonucu ataklar başlar. Migrenin tetikleyicileri arasında; stres, hormonlarda değişiklik, halsizlik, yorgunluk ve öğün atlamadır. Çocuklarda aç kalma, az yemek yeme, kadınlarda adet dönemlerindeki hormonal değişiklikler migrene neden olmaktadır.

Migreni tetikleyen faktörler: az beslenme, bazı yiyecek ve içecekler; çerez, çikolata, eski peynir, kafeinli içecekler, kahve, şarap, alkol, çay, katkı maddeleri.

Çevresel faktörler; hava değişimi, ağır koku, seyahat, göz alıcı ışık, çok yorulma,

Hormonal faktörler; gebelik, kontrol hapları, adet dönemi,

Baş ve boyun ağrıları; göz, diş, çene ve boyun ağrıları,

Duygusal değişiklikler; üzüntü, heyecan, endişe, tartışma, depresyon, stres,

Uyku faktörü; aşırı uyuma, uykusuzluk çekme,

Migren için bütün faktörlerin oluşmasına gerek yoktur, sadece birkaç tane belirtide migreni tetiklemektedir.

889 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım