Hoşgeldiniz  

Mevlevilik Nedir? Mevleviliğin Kuralları Nelerdir?

admin | 22 Mayıs 2014 | Eğitim, Genel

Mevlevilik Nedir?

13. yüzyılda yaşayan Mevlana Celaleddin Rumi’nin ölümünden sonra kurulan ve Mevlana Celaleddin Rumi’nin dünya görüşü ve tasavvufi düşüncelerine dayanan tarikattır.

Mevlana Celaleddin Rumi zamanında dini konularda dost sohbetler yapılır ve bu sohbetler sema ile taçlandırıldı. Bu sohbetlere zamanla katılmak isteyenler arttı, öyle ki yabancı ülkelerden (özellikle İran ve Arabistan gibi) bile bu sohbetlere katılanlar vardı. Mevlana Celaleddin Rumi dost meclisinin toplantılarına düzen vermek için bazı kurallar koydu. Bu kurallar Mevlevi Tarikatı’nın temelini oluşturdu.

Daha sonra Mevlana Celaleddin Rumi’nin oğlu Sultan Veled Çelebi tarafından Mevlevilik tarikat düzene girdi. Tarikata girenlere Mevlevi, toplantı ve semaların yapıldığı yere Mevlevihane denildi. Tarikat başı Mevlana’nın torunlarından olup Çelebi olarak adlandırıldı.

Mevleviliğin felsefesi; belirli ve kısıtlı bir varlıktan, kişinin kendinden ve ihtiraslarından tamamiyle sıyrılması ve topluluk içerisinde birlikte ve sevgiyle hareket etmesi, bir kamile uymak suretiyle kendini ıslah etmesi, hayra, hoşgörüye, güzele ve iyiye doğru yönelterek terbiye etmesidir.

 

Mevleviliğin temel kuraları ise; maddi ve manevi bakımdan temiz olmak, insanlığa hizmet etmek, başkalarına iyi ve güzel davranış yönünden örnek olmak, Mesnevi okumak ve mutasavvıf olmak, aklı iyi kullanmak, hikmet sahibi olmak, dindar olmak, içini her zaman temiz tutmak, Mevlana’yı pir tanımak, Mevlana’nın yolundan ayrılmamak ve ona gönülden inanmak, bilim edinmek, bilgili olmak, alçakgönüllü, sabırlı, güler yüzlü ve nazik olmaktır.

 

Mevleviliğin dini ayini sema; sözlük anlamında “işitmek” manasına gelmektedir. Musiki nağmeleri dinlerken kendinden geçerek hareket etmektir. İlk başlarda Mevlana Celaleddin Rumi zamanında belli bir nizama bağlı kalmaksızın coşkun şekilde icra edilen sema sonradan Sultan Veled ve Ulu Arif Çelebi’den başlayarak Pir Adil Çelebi zamanına kadar tam bir disiplin altına alınmıştır.

Mevlevilik günümüzde; Konya, İstanbul ve Tokat’ta yaygındır.

6487 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Mevlevilik Nedir? Mevleviliğin Kuralları Nelerdir? için 1 yorum

  1. Can Çelik dedi ki:

    güzel bir site. kültür konularına ağırlık verilmesini istiyorum.

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım