Hoşgeldiniz  

Mars’ın Uzaklığının İlk Kez Hesaplanması!!!

admin | 06 Aralık 2017 | Astronomi, Bilim Adamları ve Kaşifler, Eğitim, Genel, Uzay

On dokuz yüzyıl önce Hipparkhos, Ay’ın uzaklığını belirlemişti. Ancak o zamandan sonra hiçbir gökcismi uzaklığı kesin bir biçimde belirlenemedi. Diğer bütün gökcisimlerinin paralaksları çıplak gözle ölçülemeyecek kadar küçüktü ve teleskoplar da bu işi yapacak derecede iyi değillerdi.

Fakat Kepler’in elips şeklindeki yörüngeleri ve üç gezegen hareketi yasası Güneş Sisteminin uygun orantılarda bir modelinin kurulmasını mümkün kıldı. Eğer bir gezegenin uzaklığı elde edilebilirse, diğer tüm uzaklıklar da bilinebilecekti.

Cassini bu işe girişti. Mars’a yeterince uzak iki yerden bakmak için teleskopunun oldukça iyi olduğunu düşünerek, başka bir Fransız astronom olan Jean Richer’i (1630-1696) Güney Amerika’nın kuzey sahilinde yer alan Fransız Guyana’sındaki Cayenne’e yolladı. Cassini, 1672’de Paris’ten görüldüğü şekilde yıldızlara göre Mars’ın konumunu
belirledi ve Cayenne’den gelen raporlarda verilen Mars’ın konumunu kullanarak Mars’ın parataksını buldu.

Böylece o zamanki Mars, Dünya arasındaki uzaklığı saptadı ve buradan Güneş Sisteminin diğer uzaklıklarını hesaplayabildi. Yaptığı hesaplara göre Güneş’in, Aristarkhos’un bulduğu 8 milyon km uzaklığa kıyasla, Dünya’dan 139 milyon km uzakta olduğunu belirledi. Cassini’nin tahmini % 7 düşüktü; fakat ilk deneme için şaşırtıcı biçimde gerçeğe yakındı. İlk kez Güneş Sisteminin büyüklüğü hakkında uygun bir fikir elde edilmişti.

Cassini’nin bulduğu biraz düşük rakamla bile, o zamanlar bilinen en uzak gezegen olan Satürn’ün yörüngesinin 2,500,000,000 km genişliğinde olduğu açıktı. Yıldızlar ise daha uzakta olmalıydılar. Henüz kimse yıldızların ne kadar uzakta olduğunu bilmiyordu; fakat Cassini insanları ilk kez olarak şoka uğratarak, evrenle karşılaştırıldığında kendilerinin ve dünyalarının ne kadar küçük olduğunu anlamalarını sağladı. Bundan sonra başka ve daha büyük şoklar gelecekti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, 

354 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım