01 Mayıs 2016

Marmara Bölgesinin Yer Şekilleri, Akarsu ve Gölleri!!!

Marmara Bölgesinin Yer Şekilleri, Akarsu ve Gölleri!!!

Marmara Bölgesi yer şekilleri: Güneydoğu Anadolu’dan sonra en küçük bölgemizdir. Ortalama yükseltisi en az olan bölgemizdir. Bölgenin en önemli yükseltisi 2543 m ile Uludağ’dır. Türkiye fiziki haritasında yeşil rengi en çok kullanıldığı bölgedir. Boğazlar ve Haliç ria kıyı tipine örnektir. Aşınmış tepelikler ve hafif dalgalı arazi geniş yer tutar.

Marmara Bölgesinin Dağları; ortalama yükseltinin az olduğu Marmara Bölgesi’nin yerşekilleri engebeli bir yapıya sahip değildir. Trakya’daki Işık, Koru ve Yıldız Dağları ile Anadolu Yarımadasındaki Samanlı ve Uludağ bölgenin en önemli yükseltileridir.

sapanca-gölü

Marmara Bölgesinin ovaları: Marmara Bölgesi’nin neredeyse tamamına yakını ovalık alanlarla kaplıdır. Balıkesir, Adapazarı, Bursa, Karacabey ve İnegöl ovaları en önemli tarım alanlarıdır.

Marmara Bölgesinin Akarsu ve Gölleri

Marmara bölgesinin Akarsuları; Trakya’da Meriç ve Ergene, Güney Marmara’da ise Sakarya ve Susurluk en büyük akarsularıdır. Meriç nehri; Bulgaristan’ın Radop Dağlarından doğar. Ege Denizi’ne dökülür. Türkiye topraklarındaki uzunluğu 185 km’dir. Sakarya nehri; Emirdağ eteklerinde doğan nehir, Bilecik’te bölge topraklarına girer. Adapazarı sınırları içinde  aktıktan sonra Karadeniz’e dökülür. Susurluk nehri; Simav yakınlarında doğar, Marmara denizine dökülür. Susurluk, Balıkesir, Karacabey ovalarını sular. Uzunluğu 321 km’dir. Bunlardan başka bölgede ayrıca; Nilüfer, Kirmasti, Biga ve Gönen çayları da vardır.

Marmara Bölgesi’nin gölleri; Manyas, Ulubat, İznik, Sapanca, Büyük ve Küçük Çekmece ile Terkos’tur.

images (1)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.