Hoşgeldiniz  

Marmara Bölgesi’nin Bölümleri Nelerdir?

admin | 01 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Marmara bölgesi; Yıldız Dağları bölümü, Ergene Bölümü, Güney Marmara bölümü ve Çatalca-Kocaeli bölümünden oluşur.

Yıldız Dağları Bölümü; Ana yollara uzak kaldığı için ekonomik olarak gelişmemiş bir bölümüdür. Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi, iç kesimlerde karasal iklim görülür. Nüfus seyrek ve kentleşme oranı düşüktür. Tarım alanları çok kısıtlıdır. Sanayi gelişmemiştir. En önemli gelir kaynağı ormancılık ve orman ürünleridir. Hayvancılık ve mandacılık diğer önemli geçim kaynağıdır. Trakya’nın en dağlık bölümüdür. Kırklareli bölümün tek şehridir.

Ergene Bölümü: Yer şekilleri alçak düzlüklerden oluşmaktadır. Avrupa’ya giden yollar buradan geçtiği için ulaşımda önemli bir konumdadır. İklim karasal, bitki örtüsü bozkırdır. Bölgenin en az yağış alan, en soğuk ve bitki örtüsü en zayıf bölümüdür. Yer şekillerinin elverişli olması topraklarda verimli olmasından dolayı Türkiye’nin önemli tarım alanlardan biridir. Ayçiçeği üretiminin yarısı, pirinç üretiminin dörtte biri bu bölümden karşılanır. Türkiye’de hayvancılık gelirleri yüksek olman bölümlerden biridir. Tekirdağ’da içki fabrikası, Alpullu’da şeker fabrikası, besin sanayi, Edirne’de yünlü dokuma fabrikaları bulunur.

img19

Güney Marmara Bölümü: Bölgenin en geniş bölümüdür. Kıyılarda Akdeniz iklimi iç kesimlerde karasal iklimi etkisi görülür. Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üzerindedir ve nüfus verimli ovalarda toplanmıştır. Sanayi gelişmiştir.

Zeytin, tütün, ayçiçeği, şeker pancarı, pamuk, mısır, buğday, çeşitli sebze ve meyveler yetiştirilir. Pamuklu dokuma sanayi geliştiği için diğer bölgelerden pamuklu dokuma için ham madde temin edilir.

Çatalca-Kocaeli Bölümü: Yer şekilleri 200 m’nin altındaki hafif dalgalı arazilerden oluşmaktadır. Kuzeyde Karadeniz, Marmara Denizi’nin çevresinde Akdeniz ikliminin etkileri görülmektedir. Tarım yapılabilen tek yer Adapazarı ovasıdır. Ulaşım ve pazarlama imkanlarının özel konuma bağlı fazla olmasından dolayı sanayi, ticaret, bankacılık gibi sektörlerin en fazla geliştiği yöredir. Başlıca tarım ürünleri; fındık, tütün, şeker pancarı, buğday, mısır, ayçiçeği, zeytin, üzüm, keten ve çeşitli meyvelerden oluşur.

image004

839 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım