Hoşgeldiniz  

Marmara Bölgesi İklim-Bitki Örtüsü ve Nüfus-Yerleşme!!!

admin | 01 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Marmara bölgesi, iklim bakımından bir geçiş tipidir. Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş kuşağı üzerinde bulunur. Kıyı kesimlerinden içeriye doğru iklim karasallaşmaktadır. Dağlık alanlarda orman, Marmara kıyılarında maki, Trakya ve Ergene Havzasında antropojen bozkırlar hakimdir. Trakya’da makinin tahrip edilmesiyle oluşan Garigler yani diz boyunu geçmeyen çalılıklar vardır.

Marmara Bölgesinde Nüfus ve Yerleşme; Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgemizdir. 2007 yılı sayımına göre bölgenin nüfusu 20,7 milyondur. Nüfus yoğunluğu km2’ye 308 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının çok üstündedir.

karadeniz-iklimi

En fazla iç göç alan bölgemizdir. İstanbul-Adapazarı arası nüfus çok yoğundur. Bölgenin fazla nüfuslanmasının sebebi dışarıdan aşırı şekilde göç almasıdır. Göçlerin sebebi sanayi, ticaret, ulaştırma ve hizmet sektörlerinin gelişmesinden dolayı iş imkanlarının fazla olmasıdır.

Kentsel nüfusu en fazla olan bölgemizdir. Halkın %79’u kentlerde yaşar. Nüfusu çok fazla olduğu için diğer bölgelerden ürün alır. Nüfus Çatalca-Kocaeli yarımadasında yoğunlaşmıştır. İstanbul en kalabalık ilidir. İzmit, Adapazarı ve Bursa diğer büyük illerdir. Nüfus artış hızı binde 27’dir. Nüfus miktarı ve nüfus yoğunluğunda birinci sırada yer alır.

032-1

977 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım