Hoşgeldiniz  

Margarin Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler

Margarin tereyağı yerine kullanılan işlenmiş bir gıdadır. margarin 1869 yılında Fransız Kimyager Hippolyte Mege-Mouries  tarafından icat edildi. 1869 yılında margarin öküz don yağından ve Kaymaktan yapıldı. 1917 yılında margarin yapımında öküz don yağı yerine Hindistan cevizi yağı kullanıldı. 1952 yılında tüp içinde ilk yumuşak margarin icat edildi. 1956 yılında tereyağı ve margarin karışımı ilk sürülebilir yağ üretildi. 1966 yılında yağ oranı düşük margarin icat edildi.

1800’lü yılların Avrupa’sında İnsanlar kendi tereyağlarını ürettikleri çiftliklerden tereyağının satın almak zorunda oldukları şehirlere göç ediyorlardı. şehirlerde tereyağı fiyatı arttı gibi onu bulmak da zorlaşmıştır. buzdolabı henüz icat edilmediğinden tereyağı kolayca bozuluyordu. Fransız İmparatoru 3. Napolyon, Hippolyte Mege-Mouries’den tereyağının yediğini yapmasını istedi. Hippolyte Mege-Mouries,  Margarini yapmak için öküz don yağı ile kaymağı birbirine karıştırdı. Bu ilk margarin beyaz renkteydi.

Margarinin yapılışı yaklaşık olarak yüzde seksen oranında katı veya sıvı yağ içerir.Geri kalan bölümü ise su, renklendirici,i tat verici, vitaminler ve bazen de tuzdan oluşur. Margarindeki yağların çoğu kanola, fıstık, ve ayçiçeği gibi bitkilerden gelir. Bu bitkilerin yağları, tereyağından daha az kolesterol içerir. kolesterol yüksek tansiyonun nedenlerinden birisidir. Birçok insan daha sağlıklı olduğunu düşünerek tereyağı yerine margarin yer.

Bazı margarinler, bitkilerden elde edilen sterol maddesi içerir. Sterol,  kanımızdaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Kolesterolün neden olduğu yüksek tansiyonlu insanlar  kan basınçlarını düşürmek için bu tür margarinlerii kullanabilir. tereyağı Çok uzun zamandır var olduğu için tereyağının kim tarafından icat edildi kesin olarak bilinmemektedir. Eski Yunanlılar yanıkları iyileştirmek için eski Romalılar da bir güzellik ürünü olarak saçlarına tereyağı sürüyordu.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri, Tubitak Yayınları,

230 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım