Hoşgeldiniz  

Machiavelli kimdir? Öğretileri Nelerdir?

admin | 25 Nisan 2015 | Bilim, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

 

Amaca ulaşmak için her yol mübahtır kavramını temellendiren ve Makyevelizm kavramının kurucusu olan kişidir.  Machiavelli’yi “Hükümdar” ya da “Prens” adlı eseri ile anlatmak veya anlamak mümkündür. Bu eseri sayesinde, onun düşünce ve fikirlerini somut bir hale getirmek daha da kolaylaşır.

Machiavelli’nin kaygısı, siyasi bir birliğin olmadığı dönemde İtalya’da siyasi birliğin sağlamamasına dönüktür. Avrupa devletleri üzerinde büyük etkisi olan papalık ve uzantılarına karşı, oldukça sert bir duruş sergilemektedir. Hükümdar/Prens adlı eseri ile Papalık ve Papa’nın her türlü görüşüne karşı savaş açtığını söylemeliyiz. Bu savaş Machiavelli’nin siyasette dini devre dışı bırakmasına bir vurgudur. Ortaçağ siyasi iktidarlarının meşruiyetlerinin kaynağı Tanrı olarak görülürdü, bu olgu Machiavelli ile birlikte değişmiş, seküler bir anlayışın sonucu olarak ortaya çıkan laik bir devlet anlayışını benimsemiştir. Başka bir ifade ile meşruiyetin Tanrı ile olan bağı ortadan kalkmıştır.

Laik devlet yönetimini benimsemiş olan Machiavelli, yönetimin ya da iktidarın da kimde olacağının devletin gelişmesi ve sürdürülebilirliği yönünden çok önemli olduğunu belirtmiştir. “Hükümdar” adlı eserinde hükümdarın halk içinden seçilen sıradan bir kişi olduğunu söylemektedir. Babadan oğla ya da aynı sınıf içinde el değiştiren bir yönetim yetkisine karşıdır. Bunun yanı sıra, halkın içinden sıradan bir kişinin yönetimi nasıl ele geçirebileceğinden bahsetmektedir. Machiavellinin yönetici adayı bir aslan kadar güçlü, bir tilki kadar da zeki ve kurnaz biri olmalıdır. Onun düşüncesine göre en önemli olan şey sadece sonuca ulaşmaktır. Bu sonuca kiminle ve nasıl ulaşıldığı onun için önemli değildir. Bundan dolayı da ahde vefa duygusunun ihlal edilmesini de mübah sayar. Machiavell, iktidar ve yönetme ile ilgili mutlak yetki hiçbir surette sınırlandırılamaz. Yönetme yetkisi bir tek kişinin elinde olduğu için iktidar bölünmezdir ona göre. Hükümdarın halk tarafından hem sevilmesi hem de korkulması gereken biri olmasını öğütler şekilde öngörmektedir. Yine de bu iki özellik arasında bir seçim yapılması gerekirse, korkulan bir yönetici olmasını ilk sıraya almaktadır.

1158 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım