Hoşgeldiniz  

Lego Kim Tarafından ve Nasıl İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Lego bir yapı inşa oyuncağıdır plastik Lego Blokları birbirine geçirilerek modeller oluşturulur. Danimarkalı marangoz Ole Kirk Christiansen Lego Yapı Bloklarını 1947 yılında icat etti. 1932 yılında Ole Kirk Christiansen Danimarka’da Bullund’da bir fabrika kurdu. Ole Kirk Christiansen fabrikasında ayaklı merdiven, ütü masası ve tahta oyuncaklar üretmeye başladı. 2 yıl sonra Şirketin adına Danca “iyi oyna” anlamına gelen “leg godt” sözcüklerinden oluşturduğu Lego’ya dönüştürdü.

1932 yılında Ole Kirk Christiansen bir fabrika kurdu. 1934 yılında şirket adını Lego olarak değiştirdi. 1947 yılında Lego  otomatik bağlanan bloklar yaptı. 1951 yılında plastik bloklar Lego blokları olarak yeniden adlandırıldı. 1963 yılında bloklar için daha parlak ve daha sağlam bir plastik kullanılmaya başlandı. 1967 yılında 5 yaşında küçük çocuklar için Dublo piyasaya sürüldü.

1947  yılında Lego, plastik enjeksiyon makinesini satın aldı ve tamamen oyuncak yapımına yöneldi.  ürünlerinden birisi otomatik bağlanan bloklar olarak adlandırılmıştır. Bu ürün daha sonra Lego Blokları diye adlandırıldı.

Legonun çalışma sistemi;  Lego Blokları plastikten yapılır, blokların üstündeki küçük yuvarlak çıkıntılar başka bir bloğun altına geçer. Sürtünme blokları bir arada tutar. Çocuklar bilim insanları gibidir; oyun ve sezgileriyle dünyayı keşfedenler. Lego ile oyun oynamak çocuğun deneyler dünyasına katkıda bulunur. Gerçek yaşamdaki nesnelerin modellerini yaparak bunların nasıl işlediğini öğrenirler. Lego çocuklara nasıl sağlam binalar ve modeller yapacaklarını öğretebilir.

Lego daha fazla yeni modeller yapmak için sürekli yeni oyun setleri üretiyor. Günümüzde Lego ile robotlar yapabilir ve bu robotları bilgisayarla kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

281 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım