Hoşgeldiniz  

LCD yani Likit Kristal Ekran Nasıl İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

LCD yani likit kristal ekran (Liquid Crystal Display) hareketli parçası olmayan ince ve hafif bir ekrandır. LCD ekran 1968 yılında Amerikalı bilim insanı George Heilmeier tarafından icat edildi. Alman bilim insanı Friedrich Reinitzer ve Otto Lehmann,  1880 li yılların sonlarında likit yani sıvı kristalleri keşfetti. George Hailmeier,  1968 yılında LCD’yi  üreten Amerikalı bilim insanları grubuna başkanlık etti. Fakat bu ekranları çok enerji tükettik geri gibi çok güvenilir de değildi ve ekran üzerindeki görüntüleri görmek çok zordu.

Amerikalı James  Ferguson (1934-2008)  Amerika’da   Missouri’de doğup büyüdüğü. 1956 yılında üniversiteden mezun oldu ve likit kristallerin özelliklerini araştırmaya başladı. likit kristalleri farklı cihazlarda kullanma yollarını bulmak istiyordu. Kullanmaya elveda işte ilk LCD’yi 1968 yılında üretti ve kendi şirketini kurdu.

James Ferguson 1969 yılında daha iyi bir LCD icat etti. Bu ekranlar 1970 yılında piyasaya sürülen ilk dijital saatlerde kullanıldı. Bu tür LCD’ler günümüzde de kullanılıyor. LCD nin çalışma sistemi; likit kristaller katı kristaller gibi davranan sıvılardır. Normalde sıvının arkasını görebilirsiniz ama elektrik bunu engelleyebilir. LCD’de  iki cam tabaka arasında liquidcrystal bulunur. ön cam tabakadaki özel bir boya dijital rakamların bölümlerini oluşturur. Elektrik boyanın içeriden geçtiğinde boyanın arkasındaki likit kristaller ışığın geçmesini engeller. ekrandaki o bölüm siyahlaşır ve Dijital rakam ortaya çıkar. LCD’ler  günümüzde renkli televizyon ekran olarak kullanılıyor. bu ekranlar ince ve düzdür Işık yayan diyotlar yani LED’ler, 1962 yılında Amerikalı bilim insanı Nick Holonyak tarafından icat edildi. sağlam ve uzun ömürlü oldukları için de ekranlarda kullanılıyorlar.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri, Tubitak yayınları,

285 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım