Hoşgeldiniz  

Lazer Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Lazer çok güçlü bir ışık huzmesi oluşturabilir. Bu yüzmeye çok ince deri ve bulunduğu ortamda ilerlerken etrafa yayılmaz. Amerikalı bilim insanları Charles Townes ve Arthur Schawlow,  1958 yılında laserwash ne fikrini buldu. Theodore Maiman  ise 1960 yılında lazer üreten ilk kişi oldu. Dünya ile ay arasındaki mesafeyi tamtamına ölçmek için lazerler kullanıldı. İskoç bilim insanı James Clerk Maxwell,  1869 yılında Işığın bir tür dalga olduğunu kanıtladı. 1958’de Charles Townes ve Arthur Schawlow,  Maxwell  keşiflerini kullanarak ışığı daha güçlü hale getirecek  teori geliştirdiler. 2 yıl sonra Hughes Aircraft’ta  kıdemsiz işçi olan Theodore Maiman, yakut kristal çubuk etrafına sarılı güçlü bir flash  ampulünü ateşledi ve lazer icat edildi. Maiman’ın  ürettiği Işık parlaması o zamana  kadarkilerin en güçlüsüydü.

Lazer sözcüğü, “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” ( uyarılmış ışınım  yayımıyla ışık güçlendirme) sözcüklerin baş harflerinden oluşmuştur. Lazer ışığın parlaklığını artırmak için atomları uyarmaktadır. Lazerin bir ucunda ayna diğer ucunda kısmen geçirgen ayna vardır. Aynalar arasındaki elektrik atomlarını uyarır. Işık aynalar arasında ileri geri hareket eder ve gittikçe güçlenir. Nihayetinde kısmen geçirgen aynanın içinden tek renkli parlak bir ışık huzmesi olarak çıkar.

Lazerler, kompakt disk ve DVD yapımında ve oynatılmasında kullanılır. Ayrıca dişlerin oyulmasında ve hassas göz ameliyatlarında da kullanılır. Fiber optik kablolarla ses verilerini iletir. Mağazalardaki ürün etiketleri üzerindeki fiyat ve diğer bilgileri okur, metal plakaları keser.Lazer diyotları öteki lazerler kadar güçlü değildir.  Bu nedenle lazerli işaretçi ve CD çalarlar da kullanmak için idealdirler.

Kaynak: Tubitak Yayınları,

272 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım