Hoşgeldiniz  

l. Balkan Savaşı Tarihi ve Önemi!!!

admin | 03 Nisan 2016 | Genel, Tarih

Balkan savaşlarının kısaca nedenlerine bakarsak; Fransız ihtilali sonucu dünyaya yayılan Milliyetçilik akımı ile bağımsızlıklarına kavuşan Balkan devletlerinin Osmanlı’ya karşı ittifak kurması,

Osmanlı Devleti’nin iyice zayıflaması ve bu durumun Trablusgarp Savaşında açıkça ortaya çıkması,

Avrupalıların Balkan uluslarını desteklemeleri,

Rusya’nin geliştirdiği Pan-Slavizm akımı ile Balkan devletlerini Osmanlı’ya karşı kışkırtması,

Balkan uluslarının yıkılmakta olan Osmanlı topraklarını ele geçirmek ve genişlemek istemeleri,

Osmanlı devletinin politik bölünmüşlük içerisinde bulunması ve askeri birliklerinin bir kısmını terhis etmesi,

Osmanlı’nın batıya ayak uyduramayıp, bilim ve teknolojik açıdan çağının gerisinde kalması,

Avrupalıların Balkan uluslarını desteklemesi,

2.balkan-savasi

l. Balkan savaşı; Trablusgarp savaşı devam ederken Rusya’nın gayretleriyle Karadağ, Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan; Türkleri Avrupa’dan atmak maksadıyla ittifak kurdular. İttifak kuran devletler Osmanlıdan Makedonya’da ıslahat yapmasını istediler. İstekleri reddedilince Osmanlı devletine savaş açtılar.

Balkan devletleriyle Osmanlı Devleti arasında bu gelişmeler olurken İtalya ve Avusturya’nın kışkırtmaları ile durumdan yararlanan Arnavutluk 1912 yılında bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı Devletinden ayrıldı.

l. Balkan savaşı Osmanlı açısından tam bir bozgunla sonuçlandı. Çatalca’ya kadar gelen Bulgarlarla ateşkes imzalandı. Yunanistan ve Karadağ ateşkese katılmadı. Bu savaş sırasında Sırbistan’ın Adriyatik Denizi’ne ulaşması Avrupa’da büyük sorunlara neden oldu.

İtalya ve Avusturya ile Rusya ve Fransa grupları arasında anlaşmazlıklar başladı. Balkan bunalımı büyük devletleri karşı karşıya getirince İngiltere ve Almanya’nın çalışmaları sorunların barışçı yolla halledilmesini sağladı. Büyük devletlerin gayretleriyle 1912 yılında Londra’da Uluslar arası Büyükelçilik Konferansı toplandı.

Büyük devletlerin girişimleriyle Osmanlı Devletiyle Balkan devletleri arasında Londra Antlaşması imzalandı. 30 Mayıs 1913 yılında imzalanan antlaşma ile;

Arnavutluk ve Ege adalarının durumu büyük devletlerin kararına bırakıldı, Yunanistan ve Sırbistan; Makedonya’yı aralarında paylaştı. Gelibolu Yarımadası dışında tüm Trakya, Edirne’de dahil olmak üzere Bulgaristan’a bırakıldı. Osmanlı Devleti’nin Avrupa’daki toprakları Midye-Enez çizgisiyle sınırlandı.

Londra’da görüşmeler deva ederken İttihat ve Terakki partisi I. Balkan Savaşındaki yenildiğinden dolayı yıpranan Kamil Paşa Hükümetini devirerek iktidarı ele geçirdi. Bu andan itibaren İttihat ve Terakki’nin, Parti dönemi başladı. Bu olay Bab-ı Ali baskını olarak 23 Ocak 1913 tarihinde geçti.

tarih64_133119276162

l. Balkan Savaşının sonuçları; Osmanlı Edirne ve Kırklareli’ni kaybederek Midye-Enez çizgisinin doğusuna çekildi. Osmanlı Ege denizindeki Egemenliğini kaybetti, Bulgaristan, Trakya’nın büyük bölümünü alarak Ege’ye ulaştı. Osmanlı devletinin sadece Bulgaristan ile sınırı kaldı. Balkanlardan Osmanlı Devleti’ne Türk göçleri başladı. Balkan Savaşı ll. Balkan Savaşı’na zemin hazırladı. Mustafa Kemal Atatürk ordunun siyasete karışmasının doğru olmadığı görüşü, l. Balkan savaşında alınan mağlubiyetle kanıtladı. Balkan savaşından sonra Osmanlıcılık fikri önemini kaybetti. Bu gelişmeden sonra milliyetçilik akımı önem kazandı. Osmanlı ordusunun bu savaşlarda yenilmesinin temel sebebi; ordu içerisine siyasetin karışması ve cepheye gerekli askeri gücün gönderilmemesidir.

1002 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım