Hoşgeldiniz  

Kuyrukluyıldızların Yörüngelerinin Tespiti!!!

admin | 08 Aralık 2017 | Astronomi, Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Uzay

Bir yüzyıl veya daha fazla bir süredir astronomlar kuyrukluyıldızların yörüngelerini çözmeye çalışıyorlardı. Bu yörüngelerin gezegenlerinkine hiç benzemediği açıktı. Bazı astronomlar kuyrukluyıldızların güneş sisteminden düz bir çizgi izleyerek geçtiğini düşündüler. Diğerleri ise parabala şeklinde geçtiklerine inanıyorlardı; yani uzayda çok uzak bir yerden sisteme giriyor, Güneş’in etrafında dönüyor ve bir daha gelmemek üzere ayrılıyorlardı.

Ancak Newton’un Principia’sının yayımlanmasıyla, birçoğu
kuyrukluyıldızların gezegenler gibi yerçekimine bağlı olmak zorunda olduğuna inandılar. Bunun doğruluğunu kanıtlamaya çalışan Halley ise, kuyrukluyıldızlar hakkında veriler toplamaya başladı. Sonunda iki düzine kuyrukluyıldızın hareketlerini listelendirdi ve 1682 kuyrukluyıldızının yoluyla (bunu kendisi gözlemlemişti) 1607, 1531 ve 1456 yıllarında görülen kuyrukluyıldızların yolları arasında bulduğu benzerlik karşısında şaşkına döndü. Bu dört tanesi yetmiş beş veya yetmiş altı yıllık aralıklarla gelmişlerdi. Halley’e göre bu, düzenli olarak geri dönen aynı kuyrukluyıldız olmalıydı.

Tabii eğer bu doğruysa, kuyrukluyıldızın tıpkı Dünya’nınki gibi elips şeklinde bir yörüngesi var demekti; fakat kuyrukluyıldızın çizdiği elipsin son derece uzaması olasıydı. Elipsin bir ucunda kuyrukluyıldız Güneş’e yaklaşıyor ve diğer ucunda bilinen en uzak gezegen olan Satürn’ün çok ötesine gidiyordu.

Halley 1705’te yazdığı bir kitapta, bu kuyrukluyıldızın 1758 yılı civarında geri döneceğini ve gökyüzünde l682’de olduğu gibi aynı yolu izleyeceğini tahmin etti. Ayrıca gezegenlerin yerçekimi gücünün yörüngeyi her nasılsa değiştirebileceğini ve görülme zamanının biraz farklı olabileceğini de ekledi. Halley’in iddiası zamanında ciddiye alınmadı; fakat kuyrukluyıldızlarda daha fazla ilgilenilmesine yol açtı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

266 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım