Hoşgeldiniz  

Kuru Buzun İlk Kez Kullanılması!

admin | 24 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Black’in gösterdiği gibi, bir sıvıyı buhara dönüştürürken enerji tüketilir. Eğer bir sıvının sisteme dışardan ısı girmesine izin verilmeden buharlaşması sağlanırsa, buharlaşma için gerekli olan enerji sıvının kendisinden elde edilmek zorundadır. Bu nedenle sıvı buharlaştıkça, sıcaklığı düşer. (Terlemenin amacı da budur. Ter buharlaştıkça, derinin sıcaklığı düşer ve sıcak günlerde rahatımız kaçmaz. Buharlaşma hızını azaltan nemliliğin artması ise bizi rahatsız eder.)

Bir sıvıyı katılaşma noktasına kadar soğutmak için bu türden buharlaşmanın kullanılması Fransız Kimyager C. S. A. Thilorier tarafından 1835’te sergilendi. Thilorier, gazları sıvıtaştırmak için Faraday tarafından bulunan yöntemle işe başladı, fakat camdan daha kuvvetli olmaları ve daha yüksek basınca dayanabilmeleri yüzünden metal silindirleri kullandı.

Böylece oldukça fazla miktarda sıvı karbondioksit hazırladı ve sonra dar bir hortum başından tüpten kaçmasına izin verdi. Karbondioksit kaçarken buharlaştı ve silindirdeki sıvının sıcaklık derecesi, donduğu noktaya kadar düştü. Bu şekilde ilk kez olarak katı karbondioksit oluştu.

Sıradan basınçlara tabi tutulan katı karbondioksit yavaşça süblimleşecektir, yani erimeden doğrudan gaz olarak buharlaşacaktır. Süblime olma noktası ise -78.5 derecedir.

Katı karbondioksit buza benzer, fakat sıvı oluşturmadığından halk arasında kuru buz olarak bilinir. Kuru buzun sıradan buza nazaran daha etkili bir soğutma aracı olduğu açıktır. Thilorier, dietil eter ruhuna (kısa süre sonra anestezik olarak kullanılan ve çok düşük sıcaklıkta bile sıvı kalan iyi bilinen eter) kuru buz parçaları ekledi. Karışımın buharlaşmasına izin vererek, – 100 dereceyi bulan sıcaklıklara ulaştı. Böylece ilk kez olarak Dünya’nın yüzeyinde ve hatta Antartika kışının derinliklerinde bile, o güne dek kaydedilen tüm sıcaklıklardan daha düşük olan bir ısıya ulaşılmış oldu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

148 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım