Hoşgeldiniz  

Küçük Dünyalarıyla Büyük Şeyler Başaran Çocukların İcat Ettikleri Buluşlar Nelerdir?

admin | 29 Ekim 2014 | Bilim, Genel, Teknoloji

Birçok genç ve çocuğun çok aktif bir hayal gücü vardır. Yaratıcı düşünme çok önemli bir kavramdır. Bazı çocuklarda doğuştan olan bu özellik sayesinde gençlik dönemlerine girdiklerinde pek çok buluş da beraberinde gelmiştir. İşte, 20’li yaşlara gelmeden çocukların icat ettikleri buluşlar.

Televizyon;

15 yaşındaki Philo T.Rarnsworth televizyonun yaratılmasının sebebidir. 1921 yılında televizyon üretmek için çeşitli çizimler, diyagramlar ve notlar tuttu. 1922 yılında vakum tüpünü düşündü ve kimya öğretmeni ile bunları paylaştı. 21 yaşında kendi ürettiği ve elektronik görüntü sahibi ilk televizyon setini yaptı. 1971 yılında öldüğünde televizyonun ilk patenti ona aitti.

Süpermen;

Jerry Siegel ve Joe Shuster  daha 18 yaşındayken bilim kurgu ve çizgi roman merakı ile fantezi çizimler yaptılar. 1933 yılında Süpermen pelerinli bir süper kahraman olarak ortaya çıktı. İlk çizimler saçma bulundu ve reddedildi. 1939 yılında Süpermen ortaya çıktı ve çizgi roman serisi olarak çok beğenildi. Patenlerini daha sonra satan bu iki arkadaş eminiz çok üzülmüşlerdir.

Hesap Makinesi;

1642 yılında Fransız Blaise Pascal, daha 18 yaşındayken ilk sayma makinesini icat etmiştir. Bu makine, dört rakamlı aritmetik işlemlerini yapabiliyordu. Pascal’ın babası vergi tahsildarıydı ve hesaplamaları hep kalem kağıt ile yapıyordu.  Bu makine, dişli tekerlekler yardımıyla ekleme ve çıkarma, bölme ve çarpma yapabiliyordu. Kimse bu buluşla ilgilenmedi ve tam 300 yıl sonra hesap makineleri yaratıldı. 1968 yılında Pascal, programlama diline verilen isim oldu.

Su kayağı;

1922 yılında 18 yaşında bir su sporları meraklısı olan Ralph Samuelson, Minnesota Gölüne su kayağı fikri ile geldi. Ahşap varil ve kayaklar için gerçek kar kayağı denemeleri yaptı. En sonunda kendi tasarımı su kayaklarını buldu. Samuelson, rampa kullanarak ilk atlayışı yapan kişidir. Fakat patent almadığından bu sporu onun icat ettiği hiçbir zaman kabul edilmedi.

Körler alfabesi;

1909 yılında Fransa’da Louis Braille, daha 3 yaşındayken gözlerini kaybetti. Paris’te Kör Gençlik Enstitüsine devam ederken kitap okumayı sağlayacak bir format olmalı diye düşünmeye başladı. Karanlıkta, savaş mesajlarını okumayı sağlayan tasarlanmış askeri kod üzerine çalışmaya başladı. 1924 yılında, 15 yaşındayken ilk körler alfabesini ortaya çıkardı. Bugün hala, Braille’in alfabesi körler tarafından kullanılmaktadır.

Kulaklıklar;

15 yaşındaki Chester Greenwood buz pateni yaparken kulaklarının çok üşümesinden şikayetçiydi. Telden bir kulaklık yaptı ve büyükannesinden kulak kısımlarına kürk dikmesini istedi. 1870 yılının başlarında ilk kulaklıklar icat edilmiş ve  ortaya çıkmış oldu. 1. Dünya savaşı sırasında ABD askerlerine yapılan kulaklıklar ile büyük bir servetin sahibi oldu. Mucidin kulaklık dışında 100 tane daha icadı vardır.

1335 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım