Hoşgeldiniz  

Kübik Denklemi Nedir? Nasıl Bulunmuştur?

admin | 16 Mart 2016 | Bilim, Genel, Matematik ve Geometri

Kubik Denklemi 1535 yılında bulundu. O sıralarda matematikçiler birinci dereceden (x ile ilgili doğrusal denklemler) ve ikinci dereceden (x ile ilgili kuadratik denklemler) denklemleri çözmekte zorlanmıyorlardı. Üçüncü dereceden denklemler (x ile ilgili kübik denklemler) karşısında ise çaresiz kalıyorlardı.

1535’te !talyan Matematikçi Niccolo Tartaglia (1499-1557), kübik denklemleri çözmek için genel bir metot buldu. O günlerde matematikçiler genellikle sırlarını gizli tutuyorlar ve diğerlerinin çözemediği problemleri çözme yetenekleriyle kullanıyorlardı. Bu, onların ününü arttırıyor ve bir tür güç hissi veriyordu. Fakat bir başka İtalyan Matematikçi Geronimo Cardano ( 1501-l576), Tartaglia’yı kandırarak elinden kübik denklem çözümünü aldı ve sonra da yayımladı. Bu nedenle bu keşif, çoğu kez Cardano’ya atfedilir. Tartaglia buna itiraz etti; fakat olay önemli bir örnek olarak kaldı.

akıl-ve-zeka-660x330

Bilimsel keşifler kaşife değil dünyaya aittirler. Eğer kaşiflerin hepsi keşiflerini kişisel şan şöhret kazanmak için saklasalardı bilimin gelişmesi dururdu. Bu nedenle keşfin hakkının muhakkak esas keşfedene değil, onu ilk basan kişiye ait olması kural halini almıştır. Bu, yayımlanmayı desteklemekte ve bütün bilim adamlarının keşifleri mümkün olduğu kadar çabuk öğrenmesine olanak tanımaktadır. Bizim bildiğimiz haliyle bilim, “ilk basım” kanunu olmadan var olamazdı.

1118 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım