Hoşgeldiniz  

KPSS: Türkiye’de Nem Olayı!!

admin | 23 Temmuz 2015 | Coğrafya, Genel

 

Nem; Mutlak, Maksimum ve Bağıl nem diye ayrılmaktadır.

Mutlak Nem; 1 metreküp hava içindeki su buharının gram cinsinden değeridir. Havadaki mevcut su buharı miktarıdır. Denizden uzaklaştıkça yurden yükseldikçe kutuplara gidildikçe mutlak nem azalır.

Mutlak nem; gündüz yazın ve ormanlarda fazla gece kışın ve steplerde azdır.

Maksimum Nem: Belirli bir sıcaklıkta hava kütlesinin alabileceği en fazla nem miktarıdır. Hava ısındıkça hacmi genişler. Hacmi genişlediği için nem alma kapasitesi artar. Sıcak havanın maksimum nemi daha yüksektir.

Bağıl Nem: Havada su buharının oranıdır. Yani bir hava içinde bulunan nemin, bu havada bulunabilecek en yüksek neme oranıdır. Bağıl nem sıcaklıkla ters orantılıdır. Bir hava kütlesinin sıcaklığı artınca hacmi genişlediği için nisbi nemi azalır. Bağıl nem ile mutlak nem doğru orantılıdır.

Bağıl nem; Ekvator’da ve kutuplarda fazladır. Kıyıdan uzaklaştıkça çöllerde, kıtaların iç kesimlerinde bağıl nem azalır. Özellikle yaz mevsimlerinde. Mutlak nem miktarı maksimum nem miktarına eşit olunca hava doyma noktasına ulaşır ve bağıl nem %100 olur.

Türkiye’de nem ve yağışı etkileyen faktörler;

Nemlilik: Nemin en fazla olduğu bölge Karadeniz bölgesinin Doğu Karadeniz bölümüdür. Kıyıdan iç kesimlere ve kuzeyden güneye doğru gidildikçe nemlilik genel olarak azalır. Nem açığı en fazla  Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülür. Nedeni is sıcaklığın ve maksimum nem miktarının fazla olmasıdır. Nem açığı fazla olduğu için de en şiddetli buharlaşma ve kuraklık Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülür. Bu nedenle bitki örtüsü de cılızdır.

Bulutlanma: Bağıl nemin fazla olduğu yerlende bulutlanma süresi fazla bağıl nemin az olduğu yerlerde bulutlanma süresi azdır. Güneydoğu Anadolu’da bulutlanma en az, güneşlenme süresi is en fazladır. Doğu Karadeniz Bölümü’nde ise bulutlanma en fazla, güneşlenme süresi en azdır.

Denizsellik, karasallık: Günellikle kıyıdan iç kesimlere doğru nemlilik ve yağış azalır.

Yer şekilleri; Dağların kıyıya paralel uzandığı özellikle Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde yağış miktarı daha fazladır. Dağların kıyıya dik uzandığı Ege Bölgesi’nde yağış miktarı azdır.

Yükselti: Yükselti arttıkça soğuma ve yoğuşma arttığı için yağış miktarı da artacaktır.

Rüzgarlar: Nemli rüzgarlara maruz kalan yerlerde yağış miktarı daha fazladır.

Buharlaşma: Güneşenmenin ve yaz sıcaklığının en fazla olduğu Güneydoğu Anadolu’da buharlaşma en fazla, Doğu Karadeniz kıyılarında ise en azdır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi’nden daha fazla yağış almasına rağmen şiddetli buharlaşma nedeniyle İç Anadolu’dan daha kuraktır. En düşük nem oranı %45 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülmektedir. Doğu Karadeniz de nem oranı %80 civarındadır.

1600 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım