Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: Türk Dil Kurumu’nun kuruluşu!!!

admin | 23 Ocak 2018 | Genel, Tarih

Türk Dil Kurumu 12 Temmuz 1932 yılında kuruldu. Dil düşünme, konuşma ve yazma aracıdır. Milli birlik ve beraberliğin koruyucusu olan değil milli kültürün temelidir. Osmanlı Devleti’nde dil birliği yoktu. Halk sadece Türkçe, Aydınlar ise Osmanlıca kullanmaktadır. Türk Dili Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk;

Türkçe’yi yabancı dillerin etkisinden kurtarmak,

Türkçeyi milli bir dil haline getirmek,

Yyazı dili ile konuşma dili arasındaki farkı gidermek,

Aydınlar ile halk arasındaki açığı kapatmak,

Türkçe’yi çağdaş bir seviyeye getirmek amacıyla 12 Temmuz 1932 yılında Türk Dil Kurumunu yani Türk Dili Tetkik Cemiyeti’ni kurdu.

26 Eylül 1932 yılında toplanan 1. Dil Kurultayı’nda dil üzerinde çalışmalar yapıldı. 1934 yılında yapılan Türk Dil kurultayı’nda ise 1. kurultayında belirlenen temeller üzerinde çalışmalar devam etmiştir.

Türk Dil Kurumu halk dilindeki sözcükleri toplayarak derlemeler meydana getirdi. Türkçe sözlük hazırlandı. Bu çalışmalar sonucu konuşma dili ile yazı ve bilim dili arasında önceden var olan ayrılığın kaldırılması konusunda önemli gelişmeler sağlandı. Atatürk 1936 ile 1937 yıllarında Arapça geometri terimleri yerine Türkçe kelimelerin kullanıldığı Geometri Kılavuzu adlı bir kitap yazdı.

Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu; Atatürk ilkelerinden en çok Milliyetçilik ilkesi ile alakalıdır. Ayrıca bu kurumlar siyasal iktidar mücadeleye konu edilmemesi için ayrı bütçelerle özel bir yapıda kurulmuştur.

Atatürk, Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerinin bir bölümünü miras olarak bu kurumlara bırakmıştır.

207 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım