Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: Ticaret alanındaki gelişmeler!!!

admin | 24 Ocak 2018 | Genel, Tarih

Ticaret alanında; Lozan Antlaşması’yla kapitülasyonların kaldırılması ile en önemli engel kaldırılmış oldu. İş adamlarına kredi sağlamak amacıyla ilk Türk Bankası olan ve 1924 yılında Türkiye İş Bankası kuruldu. 1925 yılında ticaret ve sanayi odaları kuruldu. 1926 yılında Kabotaj Kanunu çıkarıldı. Bu kanunlar denizlerimizde genişletme hakkının Türkiye’ye ait olduğu belirtildi.

Yerli mallarının kullanılmasını arttırmak ve Dış Ticaret açığını kapatmak için 1929 yılında koruyucu gümrük politikası uygulandı. 1923 ve 1930 yılları arasında Türk parasının değeri düşmüştü. Bu dönemde Türk Ekonomisini düzenleyecek bir Merkez Bankası yoktu. Bu nedenle yabancı bankalar ihracat bedellerinin ödenmesi sırasında Türk parasının değerini yükseltmek, ithalat sırasında ise Türk parasının değerini düşürmekteydiler. Uygulama Türkiye’de bir milli sermaye birikimine olanak vermiyordu. Bu amaçla 1908 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kuruldu.

İhracatta kalite kontrolüne önem verilerek bozuk mal satımına yasaklayan kanun çıkarıldı. Ticaretin artması üzerine birçok şirket kuruldu ve bankacılık, sigortacılık, kooperatifçilik gibi sektörler ortaya çıktı. Borsalar açıldı. Deniz ticaret filosu kısa sürede büyütüldü ve 1937 yılında Denizbank kuruldu.

215 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım