Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Tekke ve Zaviye Kapatılması!!

admin | 18 Ağustos 2015 | Genel, Tarih

 

Tekke, Zaviye ve Türbeler 30 Kasım 1925 yılında kapatılmıştır. Osmanlı Dönemi zamanında ülkede birçok tarikat bulunmaktaydı.

Tarikat; tasavvufa dayanan ve bazı ilkelerle birbirinden ayrılan, Allah’a ulaşma arzusuyla bağlanılan yol anlamı gelir. Tarikat mensupları tekke ve zaviyelerde bir araya gelirler. Tarikat mensuplarının gittiği yerlerin büyüklerine tekke, küçüklerine zaviye denilmekteydi.

Ancak son dönemlerde bazı tarikatlar amaçları dışında işler yapmaya başladılar. Bunlardan bazıları; ceza kesme, mal ve para toplama gibi şeyleri içermekteydi. Hurafe ve çıkar amaçlı faaliyetlerini sürdürmeye devam edildi. Bu nedenle 30 Kasım 1925 tarihinde çıkarılan kanunla tekke ve zaviyeler kapatılmıştır.

Ayrıca; şeyhlik, dervişlik, dedelik, seyitlik, çelebilik ve türbedarlık gibi ünvanlarda kaldırılmıştır. Ayrıca falcılık, büyücüklük, muskacılık gibi bir takım din dışı uygulamaların yapılması da yasaklanmıştır.

1950 yılında çıkarılan yasa ile Eyüp Sultan, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Mevlana gibi türbeler ziyarete açılmıştır.

1129 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım