Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Tekerleğin Bulunuşu ve Tekerlekli Arabalar!!!

admin | 17 Aralık 2015 | Genel, Tarih

Kara taşımacılığının zor olduğu, nesnelerin elle taşınamayacak kadar ağır olması alternatif yolların bulunmasına neden oldu.

İlk başlarda ağır nesneler kızaklarla ve güçlü hayvanlarla yapılmaya çalışıldı. Kızakların altına kütük şeklinde kaba makaralar yerleştirildiğinde taşıma daha rahat olacaktı. Ancak makaralar çekilmiyor, fakat dönüyordu ve bu da sürtünmeyi oldukça azaltıyordu. Bu da daha fazla güç ve daha az iş demekti. Ayrıca makaralar arkadan alınıp tekrar öne konulmak zorunda olduğundan, daha fazla zaman harcanıyordu.

imagesCAHXWMIW

Zaman içerisinde insanlar kendilerini tutan kayışlar içinde dönecek ve daima kızağın altında kalacak şekilde, kızağa önde ve arkada olmak üzere iki makara iliştirmeyi başardılar. Her makaranın ucuna sonradan kızağı yerden yukarı kaldırmak için sağlam tahtadan tekerlekler yerleştirildi ve tekerlekler serbestçe dönmeye başladılar.

Bu tür arabalar MÖ 3500 yılında Sümerlilerde görüldü. Tekerlekli araba bir kızaktan, hatta makaralı bir kızaktan çok daha çabuk ve az emek harcanarak hareket eder. Böylece bu tür arabalar kara taşımacılığında kullanılmaya başlandı. Bu durum ticareti de arttırdı.

715 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım