24 Ağustos 2015

KPSS Tarih: Takvim, Saat ve Ölçülerde Yapılan Değişikler!!

KPSS Tarih: Takvim, Saat ve Ölçülerde Yapılan Değişikler!!

 

Osmanlı Devletinde kullanılan saat, takvim ve ölçüler farklıydı. Hatta bazı ölçü ve tartı birimleri, ülke içinde bölgeler ve şehirler arasında farklıydı. Bu durum batı dünyası ile olan sosyal, ticari ve resmi ilişkileri zorlaştırıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti son dönemlerde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yapılan çalışmalar yeterli olmadı.

Uluslararası ilişkileri kolaylaştırmak amacıyla 26 Aralık 1925 de Miladi Takvim kullanılmaya başlanmıştır. Uygulama 1 Ocak 1926 da başladı.

Aynı gün Alaturka Saat yerine Avrupa Saat Sistemine geçildi. Latin rakamları 24 Mayıs 1928 de kabul edildi. 1931 de ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirilerek tüm dünyanın kullandığı ölçü birimleri kabul edildi. Eskiden uzunluk ölçüsü olarak kullanılan arşın ve endaze yerine metre getirildi. Ağırlık ölçüsü olarak kullanılan okka, batman, yerine de kilo esası benimsendi. Böylece ticari ilişkilerde önemli kolaylıklar sağlandı.

Hafta tatili 1935 yılında Cuma gününden Pazar gününe alındı. Sosyal alanda yapılan tüm değişikler ülke içinde birlik ve beraberliği, eşitliği sağladığı gibi uluslar arası ilişkilerde de ekonomik ve ticari kolaylıklar sağlamıştır.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.